Τελετή έναρξης του Συνεδρίου “100 χρόνια από τη γέννηση του Αριστόβουλου Μάνεση” [16/12/22, 7 μ.μ.]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Επιστημονικού Ομίλου «Αριστόβουλος Μάνεσης» έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην τελετή έναρξης του Συνεδρίου, με τίτλο 100 χρόνια από τη γέννηση του Αριστόβουλου Μάνεση που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Την τελετή έναρξης θα τιμήσει με την παρουσία της η Α.Ε. η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου.

Η τελετή θα μεταδοθεί και διαδικτυακά στον ακόλουθο σύνδεσμο:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμοί από:

1. την Α.Ε. την Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου
  2. τον Πρόεδρο της Βουλής, Κωνσταντίνο Τασούλα.

Εναρκτήρια Συνεδρίαση

1. Χαιρετισμός και ομιλία του Προέδρου του Ομίλου «Αριστόβουλος Μάνεσης», καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α. Γιώργου Σωτηρέλη, με τίτλο: «Αριστόβουλος Μάνεσης. Ο ασυμβίβαστος υπερασπιστής του δημοκρατικού συνταγματισμού».
  2. Ομιλία του μέλους του Δ.Σ. του Ομίλου, καθηγητή του Ε.Α.Π. Χαράλαμπου Ανθόπουλου, με τίτλο: «Ο Αριστόβουλος Μάνεσης και το Συνταγματικό Δίκαιο».
Scheduled Παρουσιάσεις