Αποφάσεις της 102ης Συνόδου των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων (20-23.3.2023)

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο της 102ης Συνόδου Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων που διεξήχθη από τις 20 έως τις 23 Μαρτίου 2023, συζητήθηκαν πολλά θέματα που αφορούν τη λειτουργία των Πανεπιστημίων. Ως Διοίκηση του ΕΚΠΑ, τονίσαμε επιγραμματικά τα παρακάτω:

1. Είναι επείγουσα ανάγκη η αναπλήρωση των θέσεων μελών ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικού Προσωπικού που κενώνονται λόγω συνταξιοδοτήσεων κλπ. Ζητήθηκε η έκτακτη κατανομή θέσεων μελών ΔΕΠ στο αμέσως προσεχές διάστημα.
  2. Ειδικά για τις Ιατρικές Σχολές, ζητήθηκε η ενίσχυσή τους με θέσεις ΔΕΠ που θα διατεθούν από πιστώσεις του Υπουργείου Υγείας, όπως έχει άλλωστε συμβεί στο παρελθόν.
  3. Η άμεση θέσπιση νέου μισθολογίου για τα μέλη ΔΕΠ λαμβάνοντας υπόψιν και την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας του Οκτωβρίου του 2022.
  4. Η αναβάθμιση των κτηριακών και των εργαστηριακών υποδομών των Πανεπιστημίων είναι απαραίτητη για την περαιτέρω ανάπτυξή τους, αλλά και για την ενίσχυση της ασφάλειας των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας, μέσω της πραγματοποίησης ελέγχων επί των κατασκευών και της αντισεισμικής θωράκισής τους.
  5. Διαπιστώθηκε η καθυστέρηση στην υλοποίηση του Εθνικού Προγράμματος Ανάπτυξης (ΕΠΑ) καθώς και η καταβολή της Εθνικής Χρηματοδότησης στο πλαίσιο Ευρωπαϊκών Ανταγωνιστικών Έργων.
  6. Η βελτίωση της στέγασης των φοιτητών και φοιτητριών, με την κατασκευή νέων φοιτητικών εστιών και τη χρηματοδότηση της συντήρησης και ανακαίνισης των εστιών που ήδη λειτουργούν.
  7. Αναφορικά με τη σίτιση των φοιτητών και φοιτητριών, χρειάζεται να αυξηθούν τα κονδύλια στο ύψος της κάλυψης των πραγματικών αναγκών και με βάση τα τρέχοντα δεδομένα του ενεργού φοιτητικού πληθυσμού.
  8. Είναι επιτακτική ανάγκη να συνεχίσει η χρηματοδότηση του προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών με την εξασφάλιση κονδυλίων ικανών να καλύψουν το σύνολο των θέσεων.
  9. Ο καθορισμός του αριθμού των εισακτέων στα Ελληνικά Α.Ε.Ι. πρέπει να πραγματοποιείται σύμφωνα με τις εισηγήσεις των Α.Ε.Ι. και με βάση τις πραγματικές δυνατότητες τους.
  10. Το Προεδρικό Διάταγμα σχετικά με τα προσόντα αποφοίτων αρκετών Τμημάτων και Σχολών του ΕΚΠΑ, δημιουργεί προβλήματα και χρήζει άμεσης αναθεώρησης.
  11. Σχετικά με τη δημιουργία Ανωτάτων Σχολών Παραστατικών Τεχνών, ζητήθηκε η δημιουργία τέτοιας Σχολής εντός του ΕΚΠΑ και με τη συνδρομή Τμημάτων του Ιδρύματος που θεραπεύουν σχετικά γνωστικά αντικείμενα.
  12. Είναι ανάγκη να εκδοθούν άμεσα πρόσθετες εγκύκλιοι και υπουργικές αποφάσεις σχετικά με την εφαρμογή του νέου Νόμου Πλαισίου για την Παιδεία καθώς και πρόσφατων νόμων του Υπουργείου Υγείας.

Αναμένεται αναλυτική ανακοίνωση των αποφάσεων της 102ης Συνόδου των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ