10ο ετήσιο σεμινάριο Παλαιάς Βουλής με θέμα: “Διάχυτες Πνευμονοπάθειες” [16-17/04/2022, Αμφιθέατρο Παλαιάς Βουλής]

Ο Καθηγητής της Β΄ Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής του Τμήματος Ιατρικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Σπυρίδων Παπίρης, και ο Ομότιμος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δημοσθένης Μπούρος, με τη συμμετοχή των Καθηγητών:

1. Δέσποινα Παπακώστα, Πνευμονολογική Φυματιολογική Κλινική του Α.Π.Θ.,
  2. Πασχάλη Σπυρόπουλου, Πανεπιστημιακή Πνευμονολογική Κλινική του Δ.Π.Θ.,
  3. Ιωάννη Πνευματικού, Πανεπιστημιακή Κλινική Εντατικής Θεραπείας του Δ.Π.Θ.,
  4. Νικολάου Τζανάκη, Πνευμονολογική Κλινική Πανεπιστημίου Κρήτης και
  5. Αργύρη Τζουβελάκη, Πνευμονολογική Κλινική Πανεπιστημίου Κρήτης.

οργανώνουν από τις 16 έως τις 17 Απριλίου 2022 το 10ο ετήσιο σεμινάριο Παλαιάς Βουλής: “Διάχυτες Πνευμονοπάθειες” στο Αμφιθέατρο Παλαιάς Βουλής.

Τους συμμετέχοντες του σεμιναρίου θα καλωσορίσει το Σάββατο 16 Απριλίου στις 09:00 με τον χαιρετισμό του ο κ. Σ. Λουκίδης, Πρόεδρος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας και θα ακολουθήσουν οι διαλέξεις των εισηγητών, ενώ τη δεύτερη μέρα του σεμιναρίου θα συζητηθούν τα ερευνητικά πρωτόκολλα και οι κλινικές μελέτες για την ιδιοπαθή πνευμονική ίωση.

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις