O Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην τελετή έναρξης του 10ου διεθνούς συνεδρίου Micro-Nanoelectronics Nanosciences and Nanotechnologies 2023 που οργανώνει το Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με την επιστημονική εταιρεία Micro and Nano Scientific Society.

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2023, ώρα 17.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30). Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχισθούν από 3 έως 5 Νοεμβρίου 2023 στο συνεδριακό κέντρο του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Ευστάθιο Ευσταθόπουλο.

Χαιρετισμοί από:
-τoν Αντιπρόεδρο του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητή κ. Νικόλαο Θωμαΐδη
-την Πρόεδρο του Τμήματος Χημείας, καθηγήτρια κ. Ευρύκλεια Λιανίδου
-τον Πρόεδρο του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» δρ. Γεώργιο Νούνεση
-τον Πρόεδρο της επιστημονικής εταιρείας «Micro and Nano Scientific Society», διευθυντή του ΙΝΝ του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» δρ. Ευάγγελο Γογγολίδη
-τον Πρόεδρο της HETIA (Hellenic Emerging Technologies Industry Association), κ. Εμμανουήλ Ζερβάκη.

Αʹ Συνεδρία: 40 χρόνια Μικροηλεκτρονικής στην Ελλάδα
Συντονισμός: Αναπλ. Καθηγήτρια κ. Μαργαρίτα Χατζηχρηστίδη, Πρόεδρος του συνεδρίου και δρ. Ελένη Μακαρώνα, ερευνήτρια στο ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», Αντιπρόεδρος του συνεδρίου

Εισηγητικές ομιλίες από:
-τον καθηγητή κ. Δημήτριο Τσουκαλά, Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου
-τον δρ. Νικόλαο Γλέζο, Διευθυντή Ερευνών, Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας, ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».

Βραβεύσεις Επιστημόνων για τη μεγάλη συμβολή τους στον Τομέα της Μικροηλεκτρονικής στην Ελλάδα (με αλφαβητική σειρά):
Δρ. Παναγιώτης Αργείτης, Δρ. Νικόλαος Γλέζος, Δρ. Κωνσταντίνος Μισιακός, Διευθυντές Ερευνών στο Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας, ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», καθηγητής κ. Γεώργιος Παπαϊωάννου, Τμήμα Φυσικής στο Ε.Κ.Π.Α., καθηγητής κ. Δημήτριος Τσουκαλάς, Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών στο Ε.Μ.Π.

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις