Η Ελληνική Χειρουργική Εταιρεία (ΕΧΕ) και η Χειρουργική Εταιρεία Κύπρου (ΧΕΚ) διοργανώνουν το 15ο ΕλλαδοΚυπριακό Χειρουργικό Συνέδριο, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας της Κύπρου και σε συνεργασία με την Α’ Χειρουργική Κλινική Ε.Κ.Π.Α. στο ξενοδοχείο Aphrodite Hills στα Κούκλια, Πάφος, στις 4-6 Νοεμβρίου 2022.

Στόχος του Συνεδρίου που διεξάγεται κάθε 2 χρόνια είναι να προσελκύσει το ενδιαφέρον συναδέλφων και δη νεότερων να ασχοληθούν με την χειρουργική και να γίνει ανταλλαγή εμπειριών για την αντιμετώπιση των συχνά περίπλοκων χειρουργικών νοσημάτων υπό το πρίσμα των νεότερων εξελίξεων παγκοσμίως.

Όπως αναφέρουν και οι Πρόεδροι του Συνεδρίου, Δρ. Ευάγγελος Φελέκουρας (Καθηγητής Χειρουργικής Διευθυντής Α΄ Χειρουργικής Κλινικής ΕΚΠΑ) και Δρ. Χρύσανθος Γεωργίου (Πρόεδρος Εκπαιδευτικού Συμβουλίου Χειρουργικής Εταιρείας Κύπρου) στο εισαγωγικό τους σημείωμα:

Οι νεότεροι ιατροί, ειδικευμένοι και ειδικευόμενοι, θα έχουν βήμα για να εκφράσουν γνώμες, απορίες και ερωτήματα που τυχόν θα προκύψουν από την παρακολούθηση των πολυθεματικών εργασιών του συνεδρίου.

[…]

Η επιστημονική καταξίωση και εξειδίκευση στο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο και η εμπειρία των Ελλήνων και Κυπρίων προσκεκλημένων ομιλητών, από τις εμπλεκόμενες υποειδικότητες, μας δίνει τη βεβαιότητα ότι θα έχουμε μία επιτυχημένη και γόνιμη εκδήλωση.

Η εναρκτήρια ομιλία του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί από τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, Καθηγητή Μελέτιο Αθανάσιο Δημόπουλο, με θέμα: Ο κοινωνικοπολιτικός ρόλος της Ελληνικής Ακαδημαϊκής Ιατρικής και του ΕΚΠΑ διαχρονικά: παρελθόν, παρόν και μέλλον.

Διοργανωτές:

ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΙΔΟΝΟΜΟΥ
ΑΝΤΡΕΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Θεματολογία

1. Πάγκρεας/ Ήπαρ/ Χοληφόρα.
  2. Χειρουργική Παχέος Εντέρου / Πρωκτού.
  3. Τραύμα.
  4. Μεταμοσχεύσεις.
  5. Χειρουργικές Λοιμώξεις.
  6. Ενδοκρινείς Αδένες.
  7. Στομάχι.
  8. Κήλες.
  9. Μαστός.
  10. Οισοφάγος.
  11. Νομικά – ηθικά διλήμματα στην άσκηση χειρουργικής.
  12. Νοσηλευτική ογκολογία.
  13. Η εκπαίδευση στην χειρουργική.

Περισσότερες πληροφορίες στο αρχείο που ακολουθεί:

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις