Τελικός 1ου Διαγωνισμού Εφαρμοσμένης Καινοτομίας 2023: Παρουσιάσεις Προτάσεων και Βράβευση Νικητών

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε ο τελικός του 1ου Διαγωνισμού Εφαρμοσμένης Καινοτομίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, τον οποίο διοργάνωσε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης, με τη συμμετοχή 15 ερευνητικών ομάδων από διαφορετικά επιστημονικά και ερευνητικά πεδία.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Αθανάσιος-Μελέτιος Δημόπουλος, ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης, καθηγητής Νικόλαος Βούλγαρης, οι Κοσμήτορες των Σχολών του ΕΚΠΑ, που αποτέλεσαν και την επιτροπή αξιολόγησης, καθώς και εκπρόσωπος του Περιφερειακού Ταμείου Αττικής. Στον χαιρετισμό που άνοιξε την εκδήλωση, ο Πρύτανης δήλωσε μεταξύ άλλων:

«Η συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής ήταν καθοριστική για τη διοργάνωση αυτού του διαγωνισμού και υπογραμμίζει το ενδιαφέρον τόσο του Πανεπιστημίου όσο και της Περιφέρειας να προωθήσουν και να αναδείξουν την καινοτομία που γεννιέται και αναπτύσσεται στα πανεπιστήμιο. Ο σκοπός του διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους ερευνητές να εξετάσουν τις πρακτικές εφαρμογές των ερευνητικών τους αποτελεσμάτων, καθώς και να συνεισφέρει στην ανάδειξη και προβολή της έρευνας που έχει αντίκτυπο, τόσο στην κοινωνία, όσο και στην οικονομία. Οι υποβληθείσες ερευνητικές προτάσεις καλύπτουν ένα εύρος ερευνητικών πεδίων, σε συνάφεια με τους τομείς προτεραιότητας της Περιφερειακής Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης της Αττικής, όπως αγροδιατροφή, υγεία και φαρμακευτικά προϊόντα, περιβαλλοντική τεχνολογία, λιμενικές κατασκευές. Σήμερα πραγματοποιείται η παρουσίαση των ερευνητικών προτάσεων καινοτομίας που έχουν υποβληθεί ώστε να αναδειχθούν οι τρεις νικητές».

Εικόνα1 1

Ακολούθησε χαιρετισμός από τον Ομότιμο Καθηγητή Νικόλαο Μυλωνά, Ακαδημαϊκό Σύμβουλο του Κέντρου Αρχιμήδης, ο οποίος και έδωσε το έναυσμα για την έναρξη της διαγωνιστικής διαδικασίας.

Εικόνα2 2

Οι 15 συμμετέχουσες ερευνητικές ομάδες προέρχονται από τα Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Χημείας, και Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών, από τα Τμήματα Ιατρικής και Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας, από τα Τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών και Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, από το Τμήμα Ψυχολογίας  της Φιλοσοφικής Σχολής, και από το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού.

Το πρώτο βραβείο, αξίας 10.000€, απονεμήθηκε στην ομάδα τουΚαθηγητή Νικόλαου Θωμαΐδη, από το Τμήμα Χημείας, με συνεργαζόμενα μέλη τους Σοφία Δρακοπούλου, Αναστασία Κρητικού και Reza Aalizadeh, μεταδιδακτορικούς ερευνητές στο Εργαστήριο Αναλυτικής Χημείας και Ιωάννη Δούκα, Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων.

Εικόνα3 2
Φωτογραφία: Το 1ο βραβείο στην ομάδα του Καθ. Ν. Θωμαΐδη παρέδωσε ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια βίου Εκπαίδευσης Καθ. Ν. Βούλγαρης.

Το δεύτερο βραβείο, αξίας 8.000€ απονεμήθηκε στην ομάδα του Καθηγητή Αριστείδη Ηλιόπουλου και της Επίκουρης Καθηγήτριας Καλλιόπης Γκούσκου, από το Τμήμα Ιατρικής.

Εικόνα4 1
Φωτογραφία: Το 2ο βραβείο στον Καθ. Α. Ηλιόπουλο και την Επικ. Καθ. Κ. Γκούσκου παρέδωσε ο Ομότιμος Καθ. Ν. Μυλωνάς, Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του Κέντρου Αρχιμήδης.

Το τρίτο βραβείο, αξίας 6.000€ απονεμήθηκε στον Επίκουρο Καθηγητή Κοσμά Τσακμακίδη, από το Τμήμα Φυσικής.

Εικόνα6 2
Φωτογραφία: Το 3ο βραβείο στον Επικ. Καθ. Κ. Τσακμακίδη, παρέδωσε ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών, Καθ. Ι. Εμμανουήλ.

Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρο Καινοτομίας Περιφέρειας Αττικής (ΚΕ.Κ.Π.Α.)» που εντάσσεται στο Ε.Π. «Αττική» 2014 – 2020 και χρηματοδοτείται από το Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης Αττικής.

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση: