1o MedCyclones Workshop and Training School

Αθήνα, 27 Ιουνίου 2022 έως 2 Ιουλίου 2022.

H Δράση COST MedCyclones συγκροτείται από ένα διεθνές δίκτυο περισσότερων από 100 επιστημόνων από ερευνητικά και πανεπιστημιακά ιδρύματα 30 χωρών, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το ΕΚΠΑ με τη συμμετοχή μελών από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και από το Τμήμα Φυσικής.

Η Δράση έχει επιφορτιστεί με το έργο του συντονισμού μετεωρολόγων και κλιματολόγων, καθώς και επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στις υπηρεσίες του καιρού και του κλίματος, με κύριο στόχο τη βαθύτερη κατανόηση των μεσογειακών κυκλώνων και τη σημαντική βελτίωση της ικανότητας πρόβλεψης των περιβαλλοντικών επιπτώσεών τους στην Ευρώπη. Σε αυτό το πλαίσιο, το δίκτυο MedCyclones εντοπίζει και εμπλέκει στις δράσεις του σχετιζόμενους ενδιαφερόμενους φορείς με διαφορετικό υπόβαθρο (π.χ. πολιτική προστασία, ασφαλιστικές εταιρίες), ώστε να αναπτύξει από κοινού προϊόντα πρόβλεψης κυκλώνων προσαρμοσμένα στις ανάγκες των φορέων αυτών.

Στόχος του 1ου MedCyclones Workshop είναι να παρουσιαστούν και να συζητηθούν οι πρόσφατες επιστημονικές εξελίξεις στην κατανόηση των διεργασιών και των επιπτώσεων των μεσογειακών κυκλώνων, καθώς και στην καταγραφή και πρόγνωσή τους. Το Workshop επιδιώκει να εδραιώσει και να προάγει την αποτελεσματική δικτύωση και συνεργασία μεταξύ ενδιαφερόμενων φορέων, επιστημόνων και επαγγελματιών στις υπηρεσίες καιρού και κλίματος.

Το 1ο MedCyclones Training School θα εστιάσει στις δυναμικές διεργασίες, την πρόγνωση και προγνωσιμότητα των μεσογειακών κυκλώνων μέσα από θεωρητικές διαλέξεις και πρακτική εξάσκηση, απευθυνόμενο κυρίως σε διδακτορικούς/ές φοιτητές/τριες, νέους/ες επιστήμονες, αλλά και εργαζόμενους/ες σε μετεωρολογικές υπηρεσίες.

Η υποστήριξη της εν λόγω διοργάνωσης από το ΕΚΠΑ αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για τη Δράση MedCyclones. Η διοργάνωση ανταποκρίνεται στις καινοτόμες δράσεις του ΕΚΠΑ, καθώς και εκείνες των εμπλεκόμενων Τμημάτων (Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, Φυσικής) σχετικά με τη μελέτη του κλίματος, της κλιματικής κρίσης και των φυσικών καταστροφών και ενθαρρύνει τους/τις νέους/ες ερευνητές/τριες, αλλά και τους/τις φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου μας να συμμετέχουν σε αυτή.

Η τελετή έναρξης του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022, ώρα 09.00 π.μ. στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η τελετή του συνεδρίου παράλληλα θα μεταδίδεται και διαδικτυακά:

Παρακάτω τίθεται η πρόσκληση και το πρόγραμμα της τελετής:

———————————————————–english text follows————————————————————————–

1st MedCyclones Workshop and Training School

Athens, 27 June 2022 to 2 July 2022.

The MedCyclones COST Action comprises an international network of more than 100 scientists from research institutes and universities in 30 countries, including NKUA through the participation of members from the Department of Geology and Geoenvironment and the Department of Physics.

The overall objective of MedCyclones is to establish efficient networking between stakeholders, operational weather forecasters and researchers, a timely and essential action toward addressing the challenges of both research coordination and operational implementation of scientific results into weather and climate services.

The Action coordinates the activities of researchers in meteorology and climatology and scientists from weather/climate services, with the primary objective/aim to provide a deeper understanding of the Mediterranean cyclones and significantly improve the predictability of their environmental and climate impacts within the European continent. In this context, the network will identify and involve relevant stakeholders with different backgrounds (e.g., civil protection, insurance companies) and co-develop cyclone prediction products tailored to their needs.

The general objectives of the 1st MedCyclones Workshop include the presentation and discussion of the most recent scientific progress in the understanding of the processes and impacts of the Mediterranean cyclones, as well as their monitoring and forecasting, from weather to climate time scales. We aim to establish and foster efficient networking and collaborations between stakeholders, professionals from weather/climate services and academic researchers.

The 1st MedCyclones Training School will focus on weather-time scale aspects of Mediterranean cyclones: dynamics, processes, forecasting and predictability through theoretical courses, practical exercises, and interactive discussions. It is addressed primarily to PhD students and early career investigators, as well as to scientists from regional and national meteorological agencies.

The support of NKUA on this event is an honor for the MedCyclones COST Action. It is emphasized that the event responds to the innovative actions of NKUA, as well as the corresponding actions undertaken by the Departments that are directly involved in MedCyclones (Geology & Geoenvironment, Physics) concerning the study of climate, climate crisis and natural disasters. We particularly encourage the participation of the students and young researchers in our University to the workshop.

από έως
Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Κλιματική Αλλαγή/Κρίση Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις