1ο Βραβείο στο Διαγωνισμό του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης 2022 στον τομέα της Υγείας και Κοινωνικών Υποθέσεων για την Α’ Νευρολογική Κλινική Αιγινητείου Νοσοκομείου

Το Αιγινήτειο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο και η Α’ Νευρολογική Κλινική της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ (Διευθυντής Καθηγητής Νευρολογίας και Νευροβιολογίας κ. Λεωνίδας Στεφανής) έχουν δημιουργήσει με την πολύτιμη συνδρομή της Β’ ΔΥΠΕ το νέο ειδικό «Ιατρείο Μνήμης, Άνοιας και νόσου Πάρκινσον, μέσω του Εθνικού Δικτύου Τηλεϊατρικής (ΕΔΙΤ)», με υπεύθυνο τον Αναπλ. Καθ. Νευρολογίας και Νευροψυχολογίας κ. Σωκράτη Παπαγεωργίου.

Στο ιατρείο αυτό που λειτουργεί από τον Μάρτιο του 2021, εξετάζονται μέσω τηλεϊατρικής ασθενείς στα νησιά του Αιγαίου που αιτιώνται νοητικές και κινητικές διαταραχές. Με αυτόν τον τρόπο, οι ασθενείς αποκτούν άμεση και ασφαλή πρόσβαση σε εξειδικευμένες υπηρεσίες τριτοβάθμιας περίθαλψης, ενώ παράλληλα υποστηρίζεται συμβουλευτικά και εκπαιδευτικά το έργο των ιατρών και άλλων επαγγελματιών υγείας της περιφέρειας, σχετικά με τη διάγνωση, αντιμετώπιση αλλά και ευρύτερη διαχείριση των ασθενών αυτών.

Η πρωτοβουλία για τη δημιουργία του νέου αυτού ειδικού ιατρείου, απέσπασε πρόσφατα το 1ο Βραβείο στο Διαγωνισμό του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης 2022 στον τομέα της Υγείας και των Κοινωνικών Υποθέσεων.