20 χρόνια Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο “ΑΤΤΙΚΟΝ” | Επετειακή εκδήλωση [20/12/2023, 19:00]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην επετειακή εκδήλωση με τίτλο 20 χρόνια Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ» που οργανώνει η Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 19:00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα της εκδήλωσης:
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο.
Χαιρετισμός από τον Υπουργό Υγείας, κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη.
Προβολή σύντομου βίντεο για το Π.Γ.Ν. «Αττικόν».

Ι. Η Συμβολή του Π.Γ.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ» στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (19.15 – 19.40)
Προεδρείο: καθηγητής Γερ. Σιάσος, Πρύτανης ΕΚΠΑ – καθηγητής Νικ. Αρκαδόπουλος, Πρόεδρος Ιατρικής Σχολής
Παρουσίαση των πεπραγμένων του Π.Γ.Ν.«ΑΤΤΙΚΟΝ», από τον Διοικητή του Νοσοκομείου, κ. Σπύρο Αποστολόπουλο.
Ομιλία του καθηγητή του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, κ. Κυριάκου Σουλιώτη, με τίτλο: “Το “ΑΤΤΙΚΟΝ” και οι υπηρεσίες υγείας του προς τη κοινότητα: ποσοτικά και ποιοτικά δεδομένα”.
Ομιλία του καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κ. Σωτήρη Τσιόδρα, με τίτλο: “Ο ρόλος του “ΑΤΤΙΚΟΝ” στην πανδημία του COVID-19”.
Παρουσίαση του εκπαιδευτικού, κλινικού και ερευνητικού έργου του “ΑΤΤΙΚΟΝ” από τον Πρόεδρο του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ), καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κ. Δημήτριο Μπούμπα.

II. Ο ρόλος του Π.Γ.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ» στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (19.40 – 20.20)
Προεδρείo: καθηγητής Ευστ. Ευσταθόπουλος, Αντιπρύτανης ΕΚΠΑ – καθηγητής Εμμ. Πικουλής, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Υγείας ΕΚΠΑ
Ομιλία του Μέλους του Συμβουλίου Διοίκησης του ΕΚΠΑ, καθηγητή της Νομικής Σχολής κ. Σπύρου Βλαχόπουλου, με τίτλο: “Το δικαίωμα στην εκπαίδευση και στη νοσηλεία στα Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία”.
Ομιλία του Γενικού Διευθυντή του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), κ. Πάνου Παπούλια με τίτλο: “Η άποψη των μεγάλων δωρητών”.
Ομιλία του κ. Αθανάσιου Μαρτίνου, με τίτλο: “Η άποψη των μεγάλων δωρητών”.
Ομιλία του Διοικητή της Β΄ ΥΠΕ, κ. Χρήστου Ροϊλού με τίτλο: “Η άποψη της ΥΠΕ”.
Ομιλία της Αντιπροέδρου του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ), καθηγήτριας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κ. Αναστασίας Κοτανίδου, με τίτλο:“Η άποψη του ΚΕΣΥ”.
Ομιλία της Γενικής Γραμματέως Υπηρεσιών Υγείας του Υπουργείου Υγείας, κ. Λίλιαν-Βενετίας Βιλδιρίδη, με τίτλο: “Η άποψη του Υπουργείου Υγείας”.
Ομιλία του Γενικού Γραμματέα Ανωτάτης Εκπαίδευσης, ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης, κ. Οδυσσέα-Ιωάννη Ζώρα, με τίτλο: “Η άποψη του Υπουργείου Παιδείας”.

Αποφωνήσεις (20.20 – 20.30)

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις