Το Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ και το Εργαστήριο Κρυσταλλογραφίας και Υλικών Χημείας Ένταξης του ΙΝΝ στο ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”, συνδιοργανώνουν το 2ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Ανόργανης Χημείας. Το συμπόσιο διεξάγεται στο Αμφιθέατρο Καραθεοδωρή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, από 28 έως 30 Σεπτεμβρίου 2023.

Σκοπός του Συμποσίου είναι να ενημερωθεί η Ακαδημαϊκή κοινότητα και η Κοινωνία για τους ερευνητικούς προσανατολισμούς και τα σύγχρονα αντικείμενα έρευνας των μελών ΔΕΠ και των Ερευνητών της Ανόργανης Χημείας της Ελλάδας που άπτονται όλων των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο κόσμος μας – από την κλιματική κρίση και την κυκλική οικονομία μέχρι τα έξυπνα υλικά.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συμποσίου: https://conferences.uoa.gr/event/71/.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής

Χριστιάνα Μητσοπούλου (Καθηγήτρια, Τμήμα Χημείας ΕΚΠΑ)

Βασίλης Ψυχάρης (Διευθυντής Ερευνών, ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”)

από έως