Με Προεδρία και διακρίσεις για το ΕΚΠΑ πραγματοποιήθηκε το Διεθνές Συνέδριο Ψηφιακής Οδοντιατρικής

Πραγματοποιήθηκε στη Ρόδο, στις 14-15 Οκτωβρίου 2022, το Διεθνές Συνέδριο Ψηφιακής Οδοντιατρικής 4th Digital Dentistry Society State of the Art Conference, Πρόεδρος του οποίου διατέλεσε η Επίκουρη Καθηγήτρια Προσθετικής της Οδοντιατρικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κυρία Φώφη Καμποσιώρα. Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ελληνικής Προσθετικής Εταιρείας με την παρουσία 400 συμμετεχόντων από περισσότερες από 31 χώρες από όλο τον κόσμο.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, πέραν της ανάληψης της Προεδρίας του Συνεδρίου από την κ. Καμποσιώρα, είχε μια επιπλέον διάκριση, καθώς η κυρία Χαριτωμένη Χατζηνικολάου Επιστημονική Συνεργάτης του Εργαστηρίου Προσθετικής της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, έλαβε το τρίτο βραβείο καλύτερης ανακοίνωσης (e-poster presentation), για την εργασία της με τίτλο «Restoring occlusal vertical dimension using minimal invasive laminate veneers through a digital workflow».

Στο Συνέδριο παρευρέθηκαν ο Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Καθηγητής κ. Ν. Νικητάκης, ο Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής ΑΠΘ,  Καθηγητής κ. Α. Πουλόπουλος, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας, κ. Α. Δεβλιώτης και ο Πρόεδρος του Οδοντιατρικού Συλλόγου Δωδεκανήσου, κ. Ν. Διακογεωργίου.

Εικόνα1
Εικόνα2 3