Ο «4ος ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 2022» ολοκληρώθηκε την Κυριακή 15 Μαΐου με μεγάλη συμμετοχή. Ο αγώνας διοργανώθηκε για 4η φορά, μετά από διακοπή 2 ετών λόγω της πανδημίας, από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής (Κεντρικός Τομέας Αθηνών), του Δήμου Ζωγράφου και του ΠΜΣ της Ιατρικής Σχολής «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών». Ο Αγώνας περιελάμβανε τον 4ο Αγώνα Δρόμου 10 km, καθώς και τον περιπατητικό δρόμο 4 km, εκτός σταδίου, με την ονομασία 4ος ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 2022.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, υποδεχόμενος τους δρομείς τόνισε ότι ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ «συμβολίζει τη συνεχή, αδιάλειπτη κίνηση και λειτουργία του Πανεπιστημίου μας».

Εκ μέρους της Περιφέρειας τίμησε τον αγώνα με την παρουσία του, απηύθυνε χαιρετισμό και συμμετείχε στις απονομές ο Αντιπεριφεριάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών κ. Γ. Δημόπουλος, και εκ μέρους του Δήμου Ζωγράφου ο Αντιδήμαρχος Ζωγράφου και Αναπληρωτής Δήμαρχος κ. Θ. Μετικαρίδης. Ιδιαίτερα τιμητική ήταν παρουσία της Ολυμπιονίκη Κ. Θάνου.

Από το ΕΚΠΑ χαιρετισμό απηύθυναν και συμμετείχαν στις απονομές ο Αντιπρύτανης καθηγητής Ν. Βούλγαρης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας καθηγητής Ε. Πικουλής, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού καθηγητής Κ. Καρτερολιώτης, ο Πρόεδρος της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης Περιουσίας του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητής Ν. Θωμαΐδης, και ο Πρόεδρος του Ιστορικού Αρχείου του Ε.Κ.Π.Α., αναπληρωτής καθηγητής Β. Καραμανωλάκης.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες σχετικά με την άψογη διοργάνωση εκφράστηκαν προς τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού κ.κ. Ι. Γκιόσο,  Π. Αργειτάκη, Α. Σμυρνιώτου, Η. Ζαχαρόγιαννη,  Γ. Παραδείση, καθώς και στους εθελοντές και τις εθελόντριες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://ftt.gr/kapodistriakos22/

Συμμετοχή του αθλητικού τμήματος φοιτητών με αναπηρία στον 4ο Καποδιστριακό αγώνα δρόμου 2022

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε στον 4ο Καποδιστριακό αγώνα δρόμου 2022 η πρώτη συμμετοχή του Αθλητικού Τμήματος Φοιτητών με Αναπηρία (ΦμεΑ) στα 10.000 μ. την Κυριακή 15 Μαΐου στην Πανεπιστημιούπολη.

Ο αθλητής με περιορισμένη όραση Νίκος Κατσαλήρος, με τη συνοδεία του δρομέα Λευτέρη Μαστροθεόδωρου, εκπροσώπησε το τμήμα ΦμεΑ του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου με προπονήτρια την Κατερίνα Κυριάκου.

Το Αθλητικό Τμήμα ΦμεΑ λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), και συνεργάζεται με τη Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία (ΦμεΑ). Το τμήμα απευθύνεται σε φοιτητές του ΕΚΠΑ με περιορισμούς σωματικής ή αισθητηριακής προέλευσης. Πρωταρχικός στόχος του τμήματος είναι η δημιουργική και ασφαλής απασχόληση των μελών του σε ποικίλες αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες, ώστε να γίνεται πράξη η παροχή ίσων και ισότιμων ευκαιριών σε όλους τους φοιτητές του ΕΚΠΑ.

Ακολουθεί φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον 4ο Καποδιστριακό αγώνα δρόμου.