4ο Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο για την παιδική, εφηβική, ενηλίκων και υπερηλίκων Πολλαπλή Σκλήρυνση ή Σκλήρυνση κατά Πλάκας [7-9/12/23]

Το 4ο Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο για την παιδική, εφηβική, ενηλίκων και υπερηλίκων Πολλαπλή Σκλήρυνση ή Σκλήρυνση κατά Πλάκας, θα διενεργηθεί 7-9 Δεκεμβρίου στην Αθήνα, υπό την αιγίδα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών, του Ελληνικού Ινστιτούτου Παιδικής, Εφηβικής και Ενηλίκων Σκλήρυνσης κατά Πλάκας (ΕΙΠΕΕΣ), του Ινστιτούτου Βιολογίας και Ιατρικής του Στρες (ΙΒΙΣ), του Ινστιτούτου Αυτοάνοσων Συστηματικών και Νευρολογικών Νοσημάτων (ΙΑΣΥΝΝ), του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Υγείας Μητέρας Παιδιού & Ιατρικής Ακριβείας και της Έδρας της UNESCO της Εφηβικής Υγείας και Ιατρικής, του ΕΚΠΑ.

Για εγγραφή: https://www.events.gr

4th Panh Poster1

Οι συνεργαζόμενοι φορείς του συνεδρίου αντικατοπτρίζουν το εύρος των ειδικοτήτων που απασχολούν τα υπό μελέτη και συζήτηση αυτοάνοσα απομυελινωτικά νοσήματα, πέραν των νευρολόγων, ως ιατρών αναφοράς.

Μετά την πανδημία που άλλαξε τον ρου και την καθημερινή ιατρική πρακτική παγκοσμίως, τα νέα δεδομένα για την Πολλαπλή Σκλήρυνση ολόκληρου του ηλικιακού φάσματος είναι εξαιρετικά πολλά, ενώ τα δεδομένα για τα NMOSD και MOGAD νοσήματα, όπως και των αυτοάνοσων εγκεφαλιτίδων διεύρυναν τις γνώσεις και τροποποίησαν τον διαγνωστικό και θεραπευτικό αλγόριθμο και την ανάγκη διεπιστημονικής συνεργασίας.

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις