Εκδήλωση για την Επέτειο για τα 50 χρόνια από την Εξέγερση της Νομικής [21/2/23, 7 μ.μ.]

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Φέτος συμπληρώνονται 50 χρόνια από το ξέσπασμα μιας από τις πλέον σημαντικές στιγμές του αντιδικτατορικού φοιτητικού κινήματος, της «Εξέγερσης της Νομικής», όπως έγινε γνωστή η κατάληψη του Μεγάρου των Θεωρητικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) τον Φεβρουάριο του 1973 από φοιτητές και φοιτήτριες που διαμαρτύρονταν ενάντια στη στρατιωτική δικτατορία.

Στις 21 Φεβρουαρίου 2023, πενήντα ακριβώς χρόνια μετά την κατάληψη του κτιρίου, το ΕΚΠΑ τιμά τον ηρωικό αγώνα των φοιτητών και των φοιτητριών του Πανεπιστημίου μας. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του κτιρίου των Προπυλαίων στις 19.00.

Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος                                                                                 Θάνος Δημόπουλος
Κοσμήτωρ της Νομικής Σχολής                                                                              Πρύτανης ΕΚΠΑ

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμοί από:
− τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητή Δημήτριο Καραδήμα
− τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγητή Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο
− τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγητή Νικόλαο Ηρειώτη.

Σύντομη ομιλία από τον αν. καθηγητή Βαγγέλη Καραμανωλάκη με τίτλο: To φοιτητικό κίνημα και η κατάληψη της Νομικής

Μνήμες από την κατάληψη της Νομική Σχολής και αναφορές στο αντιδικτατορικό φοιτητικό κίνημα από:

τον Γιώργο Βερνίκο, επιχειρηματία
− τον Γιάννη Δρόσο, ομότιμο καθηγητή της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ