6η Ομιλία κύκλου μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία» 13/01/2022 – Υπό την αιγίδα της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 15:00 – 16:00, θα πραγματοποιηθεί η 6η ομιλία του κύκλου διαδικτυακών μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία», τα οποία επιμελείται και συντονίζει ο Ομότιμος Καθηγητής Χειρουργικής της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ π. Δημήτρης Λινός.

Την ομιλία με θέμα «Η συμβολή του Αγ. Ειρηναίου στην Ορθόδοξη θεολογική κατανόηση της πνευματικής υγείας», θα πραγματοποιήσει ο π. Βασίλειος Μπέμπης, Διδάκτωρ Θεολόγος, Εφημέριος στην Ορθόδοξη Εκκλησία του Πανεπιστημίου του Harvard.

Τα διαδραστικά μαθήματα «Υγεία και Θρησκεία» που ολοκληρώνονται στις 30 Ιουνίου 2022 έχουν σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τους φοιτητές της Ιατρικής, τους γιατρούς όλων των ηλικιών και ειδικοτήτων, και κάθε ενδιαφερόμενο για τον θεραπευτικό ρόλο που μπορεί να παίξει η θρησκευτικότητα στην υγεία όλων μας. Στο πλαίσιο των μαθημάτων θα εξεταστεί πώς η Ιατρική και η Θεολογία μπορούν να βρεθούν πιο κοντά για το καλό των ασθενών αλλά και των γιατρών τους.

Ο κύκλος των μαθημάτων διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Prolepsis, σε συνεργασία με την Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος και τελεί υπό την Αιγίδα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Ο Ραδιοφωνικός Σταθμός της Εκκλησίας της Ελλάδος, οι εφημερίδες της Διασποράς «Εθνικός Κήρυκας» και «National Herald» και η Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος είναι χορηγοί επικοινωνίας των μαθημάτων.

Περισσότερες πληροφορίες για την πρωτοβουλία και παρακολούθηση των ομιλίων: www.healthandreligion.gr

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις