7ο Ετήσιο Συνέδριο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καρκίνου με τίτλο: «Ο άνθρωπος στο επίκεντρο» [3-5/2/23]

Από τις 3 έως και τις 5 Φεβρουαρίου 2023, στο Ξενοδοχείο Wyndham Grand Athens στην Αθήνα θα πραγματοποιηθεί το 7ο Ετήσιο Συνέδριο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καρκίνου, με τίτλο: «Ο άνθρωπος στο επίκεντρο».

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος θα προεδρεύσει στην ενότητα με τίτλο «Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου», η οποία έχει προσδιοριστεί ως η επίσημη έναρξη του Συνεδρίου και την οποία θα τιμήσουν με την παρουσία τους εκπρόσωποι της πολιτείας και της επιστημονικής ογκολογικής κοινότητας. Η ενότητα αυτή έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 από τις 09:00 έως τις 11:45.

Το 7ο Ετήσιο Συνέδριο θα εστιάσει σε θέματα πολιτικής υγείας για τον καρκίνο και την παρεχόμενη ογκολογική περίθαλψη, τα οποία απασχολούν τους ασθενείς και την ογκολογική κοινότητα και τα οποία θα αποτελέσουν τους κύριους άξονες του Προγράμματος Δράσης 2023 της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καρκίνου για τη νέα χρονιά.

Η ημερομηνία διεξαγωγής του Ετήσιου Συνεδρίου της ΕΛΛΟΚ έχει όπως κάθε χρόνο ως σημείο αναφοράς την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου, η οποία τιμάται στις 4 Φεβρουαρίου και παρέχει την ευκαιρία ευρύτερης ανάδειξης και συζήτησης όλων των σημαντικών θεμάτων που απασχολούν τους ασθενείς με καρκίνο.

Το Συνέδριο, το οποίο θα διεξαχθεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Υγείας εντάσσεται στον παγκόσμιο χάρτη δράσεων της Διεθνούς Ένωσης για τον Έλεγχο του Καρκίνου (U.I.C.C) για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου με κεντρικό σύνθημα το #CloseTheCareGap.

Παρακάτω παρατίθεται το πρόγραμμα του Συνεδρίου: