7η Ομιλία κύκλου μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία» 20/01/2022 – Υπό την αιγίδα της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 15:00 – 16:00, θα πραγματοποιηθεί η 7η ομιλία του κύκλου διαδικτυακών μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία», τα οποία επιμελείται και συντονίζει ο Ομ. Καθηγητής της Χειρουργικής π. Δημήτρης Λινός.

Η ομιλία έχει θέμα «Η συμβολή του Χριστιανισμού στην άρση του στίγματος: η περίπτωση της λέπρας», και θα πραγματοποιηθεί από την Μαριάννα Καραμάνου, Καθηγήτρια Επιστημολογίας, Ιστορίας και Ηθικής της Ιατρικής, Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Πρόεδρος του Ελληνικού Παραρτήματος της Βαλκανικής Ιατρικής Ένωσης.

Ο κύκλος των μαθημάτων διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Prolepsis, σε συνεργασία με την Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος και τελεί υπό την Αιγίδα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Ενημερωθείτε για την πρωτοβουλία και παρακολουθήστε ζωντανά τις ομιλίες στο www.healthandreligion.gr

Ο Ραδιοφωνικός Σταθμός της Εκκλησίας της Ελλάδος, οι εφημερίδες της Διασποράς «Εθνικός Κήρυκας» και «National Herald» και η Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος είναι χορηγοί επικοινωνίας των μαθημάτων.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις