Το Κέντρο Αρχιμήδης, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Greek Fintech Hub, φιλοξένησε το 9ο Fintech Talks, στο οποίο υποδεχτήκαμε την Amazon για να μας παρουσιάσει το concept store «Amazon Go». Πρόκειται για τα μη ψηφιακά καταστήματα της Amazon τα οποία χρησιμοποιούν τις τεχνολογίες  Just Walk Out και καταργούν τις ουρές στα ταμεία. Αυτό γίνεται εφικτό με τεχνολογίες computer vision, sensor fusion και deep learning.

Στη συνάντηση ο Λευτέρης Χανιωτάκης, Εμπορικός Υπεύθυνος Χρηματοπιστωτικού τομέα Amazon Web Services Ελλάδας & Κύπρου μας έκανε μια επισκόπηση των αλλαγών και των τάσεων στον τομέα των πληρωμών, οι οποίες οδηγούν την καινοτομία του οικοσυστήματος, με αιχμή του δόρατος το cloud computing.

f1

f2

Τo Greek Fintech Hub είναι μια πρωτοβουλία της Εθνικής Τράπεζας μαζί με την Endeavor Greece, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Ίδρυμα Ωνάση και το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος, την οποία στηρίζει και η ευρωπαϊκή πρωτοβουλία Crowd Dialog.

f3