Τέσσερεις διαλέξεις για την Ευρώπη από τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ Δημήτρη Ν. Χρυσοχόου

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του με το Virginia Tech Center for European Union, Transatlantic and Trans-European Space Studies – A Jean Monnet Center of Excellence υπό την ιδιότητα του Visiting Research Professor (Οκτ. 2021-Φεβ. 2022) και το Τμήμα Διεθνών Σπουδών, Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του CHRIST (Deemed to be University), Ινδία, υπό την ιδιότητα του Visiting Research Fellow (Οκτ. 2021-Φεβ. 2022), ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου, Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, προσκλήθηκε να συζητήσει διαδικτυακά για το παρόν και το μέλλον της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι διαλέξεις εγγράφουν τη συζήτηση σε μια εξελικτική «πολιτειολογία των ενώσεων».

Σύντομο βιογραφικό

Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και Honorary University Fellow στο College of Social Sciences and International Studies του Πανεπιστημίου Έξετερ (2014-22). Θα είναι Επισκέπτης Καθηγητής στο Κέντρο Έρευνας Δημοκρατίας και Δικαίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Μάρ.-Ιούλ. 2022) και Ανώτερος Εταίρος στο Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (Μάρ.-Δεκ. 2022). Έχει διατελέσει Καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Reader στο Πανεπιστήμιο Έξετερ, Επισκέπτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Κατάνια και Επισκέπτης Εταίρος/Ερευνητής στα Πανεπιστήμια Κέμπριτζ, Οξφόρδης, LSΕ, Κολούμπια, Virginia Tech, CHRIST (Deemed to be University), Γενεύης, Όσλο, Γιβάσκιλα, Νεάπολις Πάφου, Κρήτης, Αιγαίου και Πελοποννήσου, στο Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου, στο Ελληνικό Κέντρο Ευρωπαϊκών Μελετών και στο Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών. Τον Φεβρουάριο του 2021, η Ελληνική Εταιρεία Πολιτικής Επιστήμης απένειμε Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπου Σχεδιασμού και Υποδειγματικής Γραφής στο έργο του Πολιτειολογία των ενώσεων (Ι. Σιδέρης, 2020). Στις 30 Ιανουαρίου 2022, Εορτή της Σύναξης των Τριών Ιεραρχών, χειροθετήθηκε Άρχων Ρεφερενδάριος της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας από την Α.Θ. Παναγιότητα τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο στον Ιερό Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις