Με την ευκαιρία της επίσημης επίσκεψης του βασιλικού ζεύγους του Βελγίου στην Ελλάδα, η Πρεσβεία του Βελγίου και το Wallonia Export and Investment Agency οργάνωσαν την Τρίτη, 3 Μαΐου 2022 στο Μουσείο Γουλανδρή, ένα Digital Escape Game με θέμα την Κυβερνοασφάλεια (Cyber Security), στο οποίο συμμετείχε το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με τρεις πενταμελείς ομάδες φοιτητών του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών υπό την εποπτεία του Πρόεδρου του, καθηγητή Γεωργίου Κουρουπέτρογλου και την καθοδήγηση του αναπληρωτή καθηγητή Κωνσταντίνου Χατζηκοκολάκη.

Εκτός του ΕΚΠΑ, συμμετείχαν με φοιτητές τους το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
Την εκδήλωση σχετικά με το ίδιο θέμα που ακολούθησε, παρακολούθησαν, εκτός από τους συμμετέχοντες φοιτητές, και εκπρόσωποι ελληνικών και βελγικών οργανισμών και εταιρειών. Η διοργάνωση υπήρξε μια ευχάριστη και ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους φοιτητές μας, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να επιδείξουν το υψηλό επίπεδο της εκπαίδευσης και της επιστημονικής τους κατάρτισης.

Οι συνθέσεις των 3 ομάδων:

Γιάννης Δραβίλας
Άννα Λογοθέτη