Εκδήλωση με θέμα: «Ανατομείο» ΕΚΠΑ: Ιστορία και Προκλήσεις – 5 χρόνια Εκπαίδευσης και Έρευνας με τη χρήση των Anatomage Tables [5/7/22, 6.30 μ.μ.]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών oργανώνει εκδήλωση με θέμα: «ΑΝΑΤΟΜΕΙΟ» ΕΚΠΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ – 5 χρόνια Εκπαίδευσης και Έρευνας με τη χρήση των Anatomage Tables που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Ιουλίου 2022, ώρα 18.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Εισαγωγική ομιλία από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο με τίτλο: «Η συμβολή του Ε.Κ.Π.Α. στην ανάπτυξη των σύγχρονων εκπαιδευτικών πρακτικών του Ανατομείου».

Χαιρετισμοί από:
· τον Αντιπρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Αθανάσιο Τσακρή
· τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητή Εμμανουήλ Πικουλή
· τον Πρόεδρο της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο.
Ομιλίες από:
· τον ομότιμο καθηγητή της Ιατρικής Σχολής, Παναγιώτη Σκανδαλάκη, με θέμα: «Η ιστορία της Ανατομίας»
· τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Ανατομίας – «Ανατομείο» της Ιατρικής Σχολής, καθηγητή Θεόδωρο Τρουπή με τίτλο:
«Η Ανατομία ως θεμέλιος λίθος στην Εκπαίδευση των Επιστημών Υγείας».

Συμπεράσματα– απονομή τιμητικού μεταλλίου.

Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση στον προαύλιο χώρο.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις