Κατά το διάστημα 3-23 Μαΐου 2022 το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συμμετείχε στο Greek Diaspora Fellowship Program (GDFP) που υλοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Η ακαδημαϊκή υπεύθυνη του προγράμματος, Καθηγήτρια Δέσποινα Προβατά συνεργάστηκε με την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Ζωή Πετροπούλου (St. John’s University, New York) για την υλοποίηση δύο σεμιναρίων:

1. Γαλλικά για ακαδημαϊκούς σκοπούς (Français sur objectif universitaire):

Αφορά στην προετοιμασία φοιτητών/τριων  για το πρόγραμμα Erasmus, την Πρακτική άσκηση ή και Μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία. Στο πλαίσιο αυτό οι φοιτητές/τριες ασκήθηκαν στη συγγραφή επιστολής εκδήλωσης ενδιαφέροντος (Lettre de motivation), βιογραφικού σημειώματος και προετοιμάστηκαν για την προφορική συνέντευξη σε γαλλόφωνο περιβάλλον.

2. Εισαγωγή στη Γαλλόφωνη λογοτεχνία:

Το σεμινάριο αποσκοπούσε να μυήσει τους φοιτητές/τριες στη Γαλλόφωνη λογοτεχνία (Βιετνάμ, Καραϊβική, Καναδάς (Québec), υποσαχάρια Αφρική, δυτική και βόρεια Αφρική ) και στη σύγχρονη αστική γαλλική λογοτεχνία (littérature urbaine).