Το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022 θα πραγματοποιηθεί η ημερίδα “Μνήμη για την εκατονταετηρίδα της «Μεγάλης Μικρασιατικής Καταστροφής»”, υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας
Διοργάνωση ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ Λυών.
![20220119 132855 1](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/09/20220119_132855-1.jpg)
Στην ημερίδα συμμετέχει ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του ΕΚΠΑ Hervé Georgelin με θέμα:
Σμύρνη, μια λαμπρή ανωμαλία στην εποχή των εθνών, από τα Τανζιμάτ έως το 1922 | Smyrne, une brillante anomalie à l’heure des nations, des Tanzimats à 1922
Περισσότερες πληροφορίες: https://defkalion.fr/
![FB IMG 1662665963342](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2022/09/FB_IMG_1662665963342-537x1024.jpg)