Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού και την υποστήριξη του Δήμου Ζωγράφου και του ΠΜΣ της Ιατρικής Σχολής «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία τον 5ο Καποδιστριακό Αγώνα Δρόμου: στην Πανεπιστημιούπολη την Κυριακή 26 Μαρτίου 2023.
![kap 03](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_03-1024x768.jpg)
![kap 02](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_02-1024x768.jpg)
![Εικόνα12 2](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/Εικόνα12-2.jpg)
![kap 04](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_04-1024x768.jpg)
Ο Καποδιστριακός Αγώνας Δρόμου είναι ένας αθλητικός θεσμός που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του εορτασμού των 180 χρόνων του Πανεπιστήμιου και έκτοτε πραγματοποιείται με μεγάλη επιτυχία κάθε χρόνο στον χώρο της Πανεπιστημιούπολης. Ο αγώνας αυτός αποσκοπεί μεταξύ άλλων στην προαγωγή της υγείας μέσω της άσκησης και απευθύνεται στους φοιτητές αλλά και τους πολίτες ανεξαρτήτως ηλικίας και φύλου, που ενδιαφέρονται για δραστηριότητες κινητικής αναψυχής. Ειδικότερα φέτος ο αγώνας αναβαθμίστηκε με νέα πιο εύκολη διαδρομή 2000 μ. με ελάχιστες υψομετρικές διαφορές για την διεξαγωγή του αγώνα δρόμου 10 km και του περιπατητικού δρόμου 4 km. Επίσης φέτος προστέθηκε για νέα διαδρομή 1000 μ. παιδιά. Στα 10 km συμμετείχαν 275 δρομείς, στα 4 km συμμετείχαν 117 δρομείς, ενώ στο παιδικό αγώνα συμμετείχαν 85 παιδία κάθε ηλικίας.
![kap 01](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_01-768x1024.jpg)
![kap 05](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_05-768x1024.jpg)
Συγκεκριμένα διεξήχθησαν 3 αγωνίσματα:
- α) αγώνας δρόμου 10.000 μ για ενήλικες,
- β) περιπατητική διαδρομή 4.000 μ και
- γ) αγώνας δρόμου 1000 μ. για παιδιά δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου.
Η νέα διαδρομή που σχεδιάστηκε είναι 2000 μ., είναι όμορφη και με ελάχιστες υψομετρικές διαφορές και βρίσκεται μέσα στην Πανεπιστημιούπολη.
Οι Σπύρος Προδρομίδης και Χριστόφορος Γεωργόπουλος τερμάτισαν μαζί στην πρώτη θέση, με 36.30. Τρίτος ήταν ο Ιωάννης Μήττας με 39:51. Στις γυναίκες πρώτευσε η Ιζαμπελ Ματούτσι με 43:15 και ακολούθησαν οι Σοφία Ταστσίδη (46:58) και Μαρία Τσιλιμίδου (47:40).
![kap 07](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_07-1024x768.jpg)
![kap 08](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_08-1024x768.jpg)
![kap 022](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_022-1024x768.jpg)
![kap 09](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_09-1024x768.jpg)
![kap 010](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_010-1024x768.jpg)
![kap 011](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_011-1024x768.jpg)
Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, υποδεχόμενος τους δρομείς τόνισε ότι ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ «συμβολίζει τη συνεχή, αδιάλειπτη κίνηση και λειτουργία του Πανεπιστημίου μας». Εκ μέρους του Δήμου Ζωγράφου τίμησε τον αγώνα με την παρουσία του ο Δήμαρχος Ζωγράφου κ. Β. Θώδας.
![kap 014](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_014-1024x768.jpg)
![kap 017](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_017-1024x768.jpg)
Ιδιαίτερες ευχαριστίες σχετικά με την άψογη διοργάνωση εκφράστηκαν προς τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, τον Κοσμήτορα της Σχολής καθηγητή Κ. Καρτερολιώτη και τα μέλη ΔΕΠ κ.κ. Ι. Γκιόσο, Γ. Παραδείση, Η. Ζαχαρόγιαννη, στο ΠΜΣ της Ιατρικής Σχολής «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» και τον Κοσμήτορα καθηγητή κ. Ε. Πικουλή, καθώς και στους εθελοντές και τις εθελόντριες. Επίσης εκφράζονται ευχαριστίες στην Εταιρεία Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, το Δήμο Ζωγράφου καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες.
![kap 019](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_019-1024x768.jpg)
![kap 021](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_021-1024x768.jpg)
![kap 020](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_020-1024x768.jpg)
Ραντεβού στον 6ο Καποδιστριακό Αγώνα το 2024!
![kap 018](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/kap_018-1024x769.jpg)
![εικόνα Viber 2023 03 27 13 24 51 474](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-27_13-24-51-474-1024x768.jpg)
Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι διαθέσιμα στη σελίδα: https://ftt.gr/5os-kapodistriakos-agonas-dromoy-26-martioy-2023-live-results/