Η γραμμή 10306 απευθύνεται σε πολίτες κάθε φύλου και κάθε ηλικίας για οποιοδήποτε θέμα ψυχικής υγείας τους απασχολεί (π.χ. άγχος, οικογενειακά ζητήματα, πένθος, κρίση πανικού). Λειτουργεί δωρεάν και ανώνυμα όλο το 24ωρο.

Σκοπός της είναι να παρέχει υποστήριξη, πληροφόρηση και καθοδήγηση, εφόσον χρειάζεται, ώστε να γίνουν οι υπηρεσίες ψυχικής υγείας προσβάσιμες σε όλους.

Πώς λειτουργεί

Καλώντας στο 10306 από σταθερό ή κινητό, χωρίς χρέωση, παρέχονται οι εξής υπηρεσίες, πατώντας τα πλήκτρα 1, 2 και 3 αντίστοιχα:

1 – Ψυχολογική Υποστήριξη
2 – Ψυχοκοινωνική Μέριμνα
3 – Ψυχολογική υποστήριξη σε μαζικές κρίσεις και καταστροφές

Η Επιστημονική Ομάδα

Χαράλαμπος Παπαγεωργίου, Ομότιμος Καθηγητής Ψυχιατρικής ΕΚΠΑ, Διευθυντής ΕΠΙΨΥ, Πρόεδρος Επιστημονικής Επιτροπής

Μενέλαος Θεοδωρουλάκης, PhD Κοινωνικής, Πολιτικής και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πρόεδρος Ομοσπονδίας «ΑΡΓΩ», Υπεύθυνος Έργου

Θεοδώρα Σκαλή, ΕΔΙΠ Ψυχολογίας, MSc, PhD, Ιατρική Σχολή, Α΄Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης και Επιστημονικής Εποπτείας

Μαρίνα Οικονόμου, Καθηγήτρια Ψυχιατρικής, Α΄Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ

Καβαδάτος Αλέξιος, Ψυχολόγος, MSc Κλινική Ψυχολογία, Μέλος ΔΣ Ομοσπονδίας “ΑΡΓΩ”

Τεχνική Υποστήριξη: Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ