Αντιπροσωπεία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποτελούμενη από την καθηγήτρια Ιωάννα Στουφή Πουλημένου, την Αν. Καθηγήτρια Δέσποινα Μιχάλαγα, τον Επ. Καθηγητή Φώτιο Αποστολό, του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής και η μεταδιδακτορική ερευνήτρια Δώρα Ζαφειράτου της Ιταλικής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, συμμετείχε στο ΙΒ´Διεθνές Πανιόνιο Συνέδριο 2023, που διοργανώθηκε υπό την Αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου από 18-22 Οκτωβρίου στη Ζάκυνθο.

panionio
Στην Φωτογραφία από Αριστερά προς τα Δεξιά: η μεταδιδακτορική ερευνήτρια Δώρα Ζαφειράτου της Ιταλικής Φιλολογίας, η καθ. Ιωάννα Στουφή-Πουλημένου, η Αν. Καθηγήτρια Δέσποινα Μιχάλαγα και ο Επ. Καθηγητής Φώτιος Αποστολός Θεολογική Σχολή (ΕΚΠΑ)

Η Εταιρεία Ζακυνθινών Πολιτισμικών Ερευνών (Ε.Ζ.Π.ΕΡ.) φέτος διοργανώνει τον θεσμό των Πανιονίων Συνεδρίων, που από το 1914 στοχεύουν στην έρευνα και τη μελέτη του επτανησιακού βίου και πολιτισμού.