![logo ekpa city](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/03/logo_ekpa_city.png)
Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό τον γενικό τίτλο «το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη», και σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Αθηναίων, η Αλίκη Καγιαλόγλου, πολύπλευρη καλλιτέχνις που έχει αφιερωθεί στην πνευματική διάσταση της Τέχνης, παρουσιάζει μία παράσταση σε μουσική Άλκη Μπαλτά.
Η παράσταση βασίζεται σε διηγήματα του σπουδαίου Έλληνα διηγηματογράφου Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, καθώς και στην πρωτότυπη μουσική που έγραψε ο μαέστρος και συνθέτης Άλκης Μπαλτάς, μελοποιώντας ποικιλότροπα τους στίχους του κυρ Αλέξανδρου.
Στο πιάνο ο Αλέξανδρος Αβδελιώδης.
Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 και ώρα 19.00.
Είσοδος ελεύθερη.
![σήμερον έαρ μυρίζει](https://hub.uoa.gr/wp-content/uploads/2024/04/σήμερον-έαρ-μυρίζει.jpg)
Εγκάρδιες ευχαριστίες στον ζωγράφο Γιώργο Κόρδη, για την ευγενή παραχώρηση της εικαστικής απεικόνισης του παπαδιαμαντικού «Άνθους του Γιαλού», που κοσμεί την αφίσα της εκδήλωσης.