Ημερίδα «Ελληνικά ΑΕΙ και Ευρωπαϊκές Συμμαχίες: Ευκαιρίες και Προκλήσεις» με τη συμμετοχή του Ε.Κ.Π.Α.

Λαμβάνει χώρα την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024, κατόπιν πρωτοβουλίας που ανέλαβαν από κοινού το Ε.Κ.Π.Α. και το Ε.Μ.Π., στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Ε.Μ.Π. (Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου), η Ημερίδα με τίτλο: «Ελληνικά ΑΕΙ και Ευρωπαϊκές Συμμαχίες: Ευκαιρίες και Προκλήσεις». Η εκδήλωση πραγματοποιείται παρουσία εκπροσώπων του ΥΠΑΙΘΑ, της ΕΘΑΑΕ και των Αντιπρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκές Συμμαχίες.

opening image

Εκ μέρους του Ε.Κ.Π.Α. στην ημερίδα παρίστανται: η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. και Επιστημονική Υπεύθυνη του CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια κ. Παπαϊωάννου Σοφία, ως ομιλήτρια στην 3η Στρογγυλή Τράπεζα: «Κοινό Ευρωπαϊκό Πτυχίο και Μικρό-διαπιστευτήρια (Microcredentials)», η Καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. κ. Δασκολιά Μαρία, leader of CIVIS WP9 Accredited Shared Undergraduate (BA) & Graduate (MA) Educational Offer, ενώ τις ερωτήσεις που θα τεθούν προς συζήτηση συντονίζει ο κ. Αντωνίου ΗλίαςInstitutional Coordinator, CIVIS/NKUA.

Vice Rector NKUA Papaioannou
Η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου

Αναλυτικότερα, η εν λόγω ημερίδα άπτεται των εξής θεματικών:

1. Δομή/ανάπτυξη/κινητοποίηση της διασύνδεσης των Ακαδημαϊκών εντός των Ευρωπαϊκών συμμαχιών με στόχο την ανάπτυξη των εκπαιδευτικών δράσεων καθώς και ποια τα βασικά κριτήρια που πρέπει να πληρούν, ώστε να θεωρούνται εκπαιδευτικές δράσεις στην εκάστοτε συμμαχία.
  2. Ποια τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται για την ενεργοποίηση των ομάδων Ακαδημαϊκών για την πιλοτική ανάπτυξη εκπαιδευτικών δράσεων;
  3. Ποιοι οι στόχοι και ποια τα παραδοτέα που έχουν δρομολογηθεί στο επόμενο διάστημα τόσο για τη δημιουργία κοινών πτυχίων και μικρό-διαπιστευτηρίων αλλά και την ενσωμάτωση αυτών στα προγράμματα σπουδών των Πανεπιστημίων;

Επιπροσθέτως στο πλαίσιο διεξαγωγής της ημερίδας θα πραγματοποιηθεί διαβούλευση και θα τεθούν ερωτήσεις προς το Υπουργείο Παιδείας και την ΕΘΑΑΕ:

1. Με δεδομένο τον νέο νόμο του Ιουλίου του 2022, αλλά και τις ανακοινώσεις της Ε.Ε. τον Μάρτιο του 2024 “a blueprint for a European degree” πως θα πρέπει να υποστηριχθούν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια στην ανάπτυξη των κοινών προγραμμάτων στο πλαίσιο των συμμαχιών που συμμετέχουν και να διευκολυνθεί η άρση των πιθανών περιορισμών;
  2. Πως θα διευκολυνθεί και θα απλοποιηθεί η διαδικασία αναγνώρισης και πιστοποίησης των κοινών Ευρωπαϊκών πτυχίων και μικρό-διαπιστευτηρίων στην πράξη της εφαρμογής του νέου νόμου στην Ελλάδα;

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, επισυνάπτεται το πρόγραμμα της ημερίδας.