Εκδήλωση για τις φοιτήτριες και τους φοιτητές της Νομικής Σχολής που συμμετείχαν και διακρίθηκαν σε διεθνείς νομικούς διαγωνισμούς για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 [03/07/2024]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος και ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Καθηγητής κ. Λίνος-Αλέξανδρος Γ. Σισιλιάνος έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην εκδήλωση για την παρουσίαση των συμμετοχών και διακρίσεων των φοιτητών και των φοιτητριών της Νομικής Σχολής σε διεθνείς νομικούς διαγωνισμούς για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3 Ιουλίου 2024 και ώρα 13.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, Καθηγητή κ. Λίνο-Αλέξανδρο Γ. Σισιλιάνο.

Παρουσίαση των διεθνών διαγωνισμών και διακρίσεων της Νομικής Σχολής από τους Ακαδημαϊκούς Υπεύθυνους και τις Ακαδημαϊκές Υπεύθυνες και τους Προπονητές και τις Προπονήτριες των ομάδων:

Αθηνά Δημοπούλου, Καθηγήτρια
International Roman Law Moot Court Competition

Αντώνιος Καραμπατζός, Καθηγητής
Διεθνής Διαγωνισμός Διαμεσολάβησης

Ρεβέκκα-Εμμανουέλα Παπαδοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
European Law Moot Court Competition (ELMC)
Monroe E. Price Media Law Moot Court Competition

Γεώργιος Κυριακόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής
Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition
Leiden-Sarin International Air Law Moot Court Competition

Ελένη Μίχα, μέλος Ε.ΔΙ.Π.
International Bar Association International Criminal Court Moot Court Competition

Ευθύμιος Παπασταυρίδης, Ερευνητής – Εντεταλμένος Διδάσκων
Philip C. Jessup International Moot Court Competition

Σταύρος Ευδόκιμος Πανταζόπουλος, Ερευνητής – Εντεταλμένος Διδάσκων