«Εσπερινή βυζαντινή μυσταγωγία» από τον χορό ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» [07/07/2024]

O χορός ψαλτών «Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης», υπό τη χοραρχία του Αχιλλέα Χαλδαιάκη, μέλους του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., παρουσιάζει μια «εσπερινή βυζαντινή μυσταγωγία», την Κυριακή 7 Ιουλίου 2024, ώρα 19:00-20:00, στο Βουλευτικό Ναυπλίου, υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Αργολίδος, στον απόηχο του πρώτου Διεπιστημονικού Συνεδρίου των Σχολών και Τμημάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών: «Ε.Κ.Π.Α. 2024 – Εξελίξεις και Προοπτικές».

Συναυλία στο Ναύπλιο

Η συναυλία εντάσσεται στις παράλληλες εκδηλώσεις του 33ου Φεστιβάλ Ναυπλίου του Δήμου Ναυπλιέων.

Θα ερμηνευθούν μελοποιήματα των σπουδαίων βυζαντινών Μαϊστόρων Μανουήλ Αμπελοκηπιώτη, Νικολάου Κουκουμά και Ιωάννου Κουκουζέλη.

Πρόγραμμα

1. Στίχος Ανοιξανταρίων, ς μεγαλύνθη τργα σου, Κύριε, μέλος ιερέως Μανουήλ Αμπελοκηπιώτου (πριν από την άλωση), εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος († 1840), ήχος πλ. δ΄

2. Τμήμα της β΄ στάσης του πολυελέου Νικολάου μαΐστορος του Κουκουμά (πριν από την άλωση), Καὶ ἐλυτρώσατο ἡμᾶς ἐκ τῶν ἐχθρῶν ἡμῶν, εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος († 1840), ήχος πλ. β΄

3. «Σημάδια ψαλλόμενα κατ’ ἦχον»· τμήμα της “Μεθόδου των Θέσεων” (το «Μέγα Ἴσον») Ιωάννου Μαΐστορος του Κουκουζέλη, (αρχές 14ου αιώνα), Ἴσον, ὀλίγον, ὀξεῖα καὶ πεταστή, εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος († 1840)