Πραγματοποιήθηκε η 4η Ημερίδα Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Την Τρίτη 25 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής η 4η Ημερίδα Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Στην ημερίδα παρουσιάστηκαν οι ανακοινώσεις 18 φοιτητών. Τέσσερις από αυτές αφορούσαν φοιτητές του Τμήματος Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, οι οποίοι εκπονούν μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες και διδακτορικές διατριβές σε θέματα ιστορίας και πολιτισμού του Βενετοκρατούμενου Ελληνισμού, μια θεματική την οποία το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ θεραπεύει και στους τρεις κύκλους σπουδών του.

Τις εργασίες της ημερίδας άνοιξε με χαιρετισμό του ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη συνέχεια και τη συνέπεια που χαρακτηρίζει τις ημερίδες του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, στις οποίες οι μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες του ΤΙΓΦ δύνανται να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της ερευνητικής τους προόδου.

Η Πρόεδρος του Τμήματος Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγήτρια κ. Μαριλένα Καρυολαίμου εξέφρασε τη χαρά της για τη συνεργασία που επετεύχθη ανάμεσα στα δύο Τμήματα και την ελπίδα της αυτή η συνεργασία να συνεχιστεί.

IMG 20240625 105016
IMG 20240625 131818
IMG 20240625 180036

Στη συνέχεια τον λόγο έλαβε ο Καθηγητής κ. Γεράσιμος Δ. Παγκράτης, Πρόεδρος του Τμήματος και Διευθυντής του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνοϊταλικές Σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση» το ιστορικό αυτού του επιστημονικού γεγονότος, κάνοντας μια σύντομη αναφορά στις προηγούμενες τρεις ημερίδες, η πρώτη από τις οποίες πραγματοποιήθηκε στις 17/5/2019 με τη συμμετοχή 18 μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος. Η δεύτερη στις 7/11/2020, εξ αποστάσεως, με τη συμμετοχή 16 νέων ομιλητών εντελώς διαφορετικών από τους προηγούμενους 18. Σε αυτή τη δεύτερη ημερίδα το ΤΙΓΦ καθιέρωσε την υποδειγματική διδασκαλία με τη συμμετοχή του κ. Τηλέμαχου Λουγγή, Ομότιμου Διευθυντή Ερευνών του ΕΙΕ. Η τρίτη ημερίδα οργανώθηκε στις 3/6/2022 στο αμφιθέατρο Ιωάννης Δρακόπουλος, στο κεντρικό κτήριο του ΕΚΠΑ με τη συμμετοχή 12 ομιλητών και τη διάλεξη του κ. Στάθη Μπίρταχα, Αναπληρωτή Καθηγητή στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Στην τέταρτη ημερίδα προστέθηκε ένα ακόμη βήμα, χάρη στη συνεργασία του ΤΙΓΦ με το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου σε θέματα ιστορίας και πολιτισμού του Βενετοκρατούμενου Ελληνισμού. Η συνεργασία αυτή του Τμή­ματος υλοποιήθηκε, όπως τόνισε ο Καθηγητής κ. Γ. Παγκράτης,  με τη συνδρομή της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Ειρήνης Παπαδάκη η οποία και έκλεισε την ημερίδα με τη διάλεξή της με θέμα «Τι γύρευε η ψυχή του ταξιδεύοντας: Σχεδιάσματα γραφής από το σημειωματάριο ενός ναυτικού του 16ου αιώνα».

Ο Πρόεδρος του Τμήματος αναφέρθηκε κατόπιν στα συνολικά επιστημονικά και διοικητικά επιτεύγματα του Τμήματος στη διάρκεια του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους και στις μελλοντικές προοπτικές και έδωσε στη συνέχεια τον λόγο στους ομιλητές για την έναρξη των εργασιών της ημερίδας.

IMG 20240625 105051
IMG 5242ee465c9150616207dc1e419313e6 V