Τμήμα Μουσικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.: Συναυλία Συνόλων Μουσικής Δωματίου «Μεταμορφώσεις» [08/07/2024]

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών, της Φιλοσοφικής Σχολής, του Ε.Κ.Π.Α., στο πλαίσιο των δράσεων Κάφκα 2024: Τέλος ή αρχή (;) για τα 100 χρόνια από το θάνατο του, διοργανώνει Συναυλία Συνόλων Μουσικής Δωματίου, τη Δευτέρα 8 Ιουλίου 2024 και ώρα 19:00, στο Παλιό Πανεπιστήμιο, Θόλου 5, στην Πλάκα, με τίτλο: «Μεταμορφώσεις».

Μουσικά σύνολα φοιτητών του τμήματος θα ερμηνεύσουν επιλεγμένα έργα του σύγχρονου ρεπερτορίου έντεχνης μουσικής, σε διεύθυνση και μουσική διδασκαλία του κ. Βασίλη Πριόβολου.

Metamorfoseis 5

Το πρόγραμμα της συναυλίας:

Χάρης Βρόντος: Μεταμόρφωση (Όπερα Δωματίου σε 4 εικόνες και επίλογο, αποσπάσματα)

Γιάννης Φίλιας: Γκρέγκορ ( ευγενώς προσφερθείς), Αγγελική Καθαρίου: Μητέρα (ευγενώς προσφερθείσα), Νικολέτα Κουτσαμάνη: Γκρέτε.
Φώτης Χατζής: όμποε, Οδυσσέας Ανδρούτσος: κλαρινέτο, Βασίλης Ιωακειμίδης: φαγκότο, Αλέξανδρος Μακρής: πιάνο

György Ligeti: The Big Turtle Fanfare from the South China Sea, for trumpet (1985)
Αλέξανδρος Σωφρόνης
: τρομπέτα

György Ligeti: Ballade and Dance for two violins (1950)
Αιμιλία Γιαννοπούλου
, Μαρίνα Γιαννοπούλου: βιολί

Peter Nelson : Istria (2024)
πρώτη παγκόσμια εκτέλεση
Κατερίνα Ρούσσου: φλάουτο, Παναγιώτα Πονηρού: κλαρινέτο, Μαρία Λούκα: βιολί, Βασίλης Ιωακειμίδης: φαγκότο, Ελίζα Ζερβάκη: πιάνο

Franz Schubert: Sonate for violin and piano Op.137 No2 (Allegro moderato)
Μαρία Λούκα: βιολί, Ελίζα Ζερβάκη: πιάνο

Eric Ewazen: Trio for trumpet, violin and piano (1992, δεύτερομέρος)
Αλέξανδρος Σοφρώνης: τρομπέτα, Λήδα Οικονομοπούλου: βιολί, Αλέξανδρος Μακρής: πιάνο

Maurice Moszkowski: Suite Op.71 (Allegro energico, Allegro moderato, Lento assai)
Μαρία Αργύρη: βιολί I, Λήδα Οικονομοπούλου: βιολί II, Αγγελική Διαμαντή: πιάνο.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Scheduled ical Google outlook Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις