Συμβολή στη Σύνταξη του Χάρτη Αειφορίας του Διδακτικού Έργου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Η Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας του Ε.Κ.Π.Α., καιη Ομάδα έργου του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS +, “SDG4U – Engaging SDGs for Transformative Education and Enhanced Sustainability in Universities” (https://sdg4u.uoa.gr), (συνεργασία του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών και του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών), προσκαλούν την ακαδημαϊκή κοινότητα του Πανεπιστημίου μας, να υποστηρίξει την πρωτοβουλία δημιουργίας του “Χάρτη Αειφορίας του Διδακτικού Έργου του Ε.Κ.Π.Α.“.

Εάν διδάσκετε μάθημα/τα, τα οποία σχετίζονται είτε με την Βιώσιμη Ανάπτυξη, είτε με έναν ή περισσότερους από τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης 1-17 (SDGoals), των Ηνωμένων Εθνών (United Nations’ SDGs Sustainable Development Goals | United Nations Development), παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την κάτωθι φόρμα:

Χάρτης Αειφορίας Διδακτικού Έργου Ε.Κ.Π.Α.

Η συμμετοχή σας στην εν λόγω δράση είναι ιδιαίτερα σημαντική για το Πανεπιστήμιό μας και θα συμβάλει στην ανταλλαγή ιδεών για την ενίσχυση της διδασκαλίας θεμάτων που σχετίζονται με την βιώσιμη ανάπτυξη, και ευελπιστούμε πως θα αναδείξει νέες εκπαιδευτικές πρακτικές και συνεργασίες διδασκόντων.

Σοφία Παπαϊωάννου
Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας