Η Καθ. του ΕΚΠΑ Κ. Τηνιακού συμμετέχει στην πολυκεντρική μελέτη «A proteo-transcriptomic map of non-alcoholic fatty liver disease signatures» που δημοσιεύθηκε στο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό Nature Metabolism

H κ. Κωνσταντίνα Τηνιακού, Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής και Διευθύντρια του Παθολογοανατομικού Εργαστηρίου, Αρεταίειου Νοσοκομείου, Ιατρική Σχολή, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ), συμμετέχει στην πολυκεντρική μελέτη «A proteo-transcriptomic map of non-alcoholic fatty liver disease signatures» που δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό Nature Metabolism (I.F. 19.865) https://t.co/w7j5ONkEH6  από τους Govaere O, Hasoon M, Alexander L, Cockell S, Tiniakos D, Ekstedt M  και ερευνητές του προγράμματος LITMUS (Liver Investigation: Testing Marker Utility in Steatohepatitis – an Innovative Medicines Initiative 2 Joint Undertaking, Horizon 2020 & EFPIA). Η μελέτη αφορά στην πρώτη εις βάθος ανάλυση του πρωτεϊνώματος και του μεταγραφώματος της μη αλκοολικής λιπώδους νόσου του ήπατος (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD)  με στόχο την ανάδειξη βιοδεικτών ή συνδυασμών τους για την πρόβλεψη της εξέλιξης της νόσου σε στεατοηπατίτιδα (nonalcoholic steatohepatitis, NASH) και προχωρημένη ίνωση. Μελετήθηκαν 4730 κυκλοφορούσες πρωτεϊνες στον ορό 306 ασθενών με NAFLD επιβεβαιωμένη με βιοψία ήπατος και διενεργήθηκε ανάλυση του μεταγραφώματος των αντίστοιχων ηπατικών ιστών. Αναπτύχθηκε μια πρωτεο-μεταγραφική υπογραφή 31 δεικτών για τη στεατοηπατίτιδα και την προχωρημένη ίνωση/κίρρωση και με τη χρήση αλληλούχισης single-cell RNA αναδείχθηκαν οι τύποι ηπατικών κυττάρων που συμβάλλουν στη διαταραχή του πρωτεϊνώματος που σχετίζεται με την εξέλιξη της νόσου.  Με αυτόν τον τρόπο  αναδείχθηκε ένα διαγνωστικό μοντέλο για την μη επεμβατική διάγνωση της NASH με προχωρημένη ίνωση με συνδυασμό τέσσάρων πρωτεϊνών του ορού (ADAMTSL2, AKR1B10, CFHR4 and TREM2), του δείκτη μάζας σώματος (BMI) και την παρουσία σακχαρώδους διαβήτη τύπου 2. Η Καθηγήτρια κ. Τηνιακού, ειδική στην ηπατοπαθολογοανατομία, εκτίμησε ιστολογικά και ανοσοϊστοχημικά τις βιοψίες ήπατος με ΝΑFLD/NASH στις οποίες βασίστηκε η μελέτη.

image 23

Η Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ συμμετέχει στο LITMUS με κύριο ερευνητή τον Καθηγητή κ. Γεώργιο Παπαθεοδωρίδη, Διευθυντή της Πανεπιστημιακής Γαστρεντερολογικής Κλινικής, Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών «Λαϊκό», και Πρόεδρο του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων και την Καθηγήτρια κ. Κωνσταντίνα Τηνιακού. Ο κ. Παπαθεοδωρίδης είναι επικεφαλής της κλινικής μελέτης LITMUS στο ΕΚΠΑ, ενώ η κα. Τηνιακού είναι επικεφαλής της διεθνούς ομάδας παθολογοανατομών του LITMUS, η οποία έχει αναλύσει έως σήμερα περίπου 2.000 βιοψίες Ευρωπαίων ασθενών με NAFLD.   Το LITMUS χρηματοδοτήθηκε με 34.000.000 Ευρώ από το Innovative Medicines Initiative 2 Joint Undertaking με το σύμφωνο χρηματοδότησης 777377 και στηρίζεται από το πρόγραμμα Ηorizon 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Έρευνα και την Καινοτομία και την EFPIA. https://hub.uoa.gr/7th-general-assembly-of-litmus-at-athens/