Ανακοίνωση για το λογισμικό TURNITIN και τις νέες δυνατότητες από τη Διεύθυνση Βιβλιοθήκης του ΕΚΠΑ

Μετά την τελευταία ανανέωση της συνδρομής του ΕΚΠΑ στο Turnitin για το 2023, έχουν ενεργοποιηθεί οι ακόλουθες πρόσθετες λειτουργίες/δυνατότητες:

1. Feedback Studio που επιτρέπει τη βαθμολόγηση και σχολιασμό των εργασιών από τους διδάσκοντες μέσα στο περιβάλλον της πλατφόρμας turnitin
  2. Draft Coach που επιτρέπει σε όλους τους έχοντες ιδρυματικό λογαριασμό στο ΕΚΠΑ να ελέγχουν τις εργασίες τους ως προς το ενδεχόμενο λογοκλοπής καθώς και να προβαίνουν σε έλεγχο αναφορών και γραμματικής (για την Αγγλική γλώσσα), μέσω της πλατφόρμας Google Docs:

ανεξαρτήτως της ιδιότητάς σας στο ΕΚΠΑ, για τη χρήση του Draft Coach θα πρέπει να συνδεθείτε στη Google, κάνοντας χρήση ενός λογαριασμού της μορφής username@uoa.gr, ακολουθώντας τις οδηγίες που θα βρείτε εδώ (προσέξτε αν η Google σας ενημερώσει ότι δεν βρίσκει το συγκεκριμένο λογαριασμό, να επιλέξετε τη δημιουργία αυτού ακολουθώντας τις οδηγίες και τα σχετικά μηνύματα που θα σας εμφανιστούν)

απαιτείται προσοχή, καθώς οι έλεγχοι πραγματοποιούνται μέχρι 3 φορές ανά έγγραφο

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τους παρακάτω συνδέσμους.

Σχετικά με το Feedback Studio:

1. Γενικές πληροφορίες χρήσης για διδάσκοντες
  2. Γενικές πληροφορίες χρήσης για φοιτητές(η χρήση από φοιτητές επαφίεται στο κατά πόσον ο/η διδάσκων/ουσα θα τους δώσει τη δυνατότητα πρόσβασης, ώστε αφενός να αναρτήσουν οι ίδιοι/ες τις προς έλεγχο εργασίες και αφετέρου να δουν τα αποτελέσματα ελέγχου, καθώς και την ενδεχόμενη βαθμολόγηση και σχολιασμό της εργασίας τους μέσα από την πλατφόρμα)
  3. Video παρουσίασης του προϊόντος
  4. Video Οδηγός για φοιτητές
  5. Video Οδηγός για διδάσκοντες

Σχετικά με το Draft Coach:

1. Γενικές πληροφορίες και συχνές ερωτήσεις
  2. Οδηγός χρήσης της υπηρεσίας
  3. Επεξηγήσεις για την ερμηνεία και την κατανόηση των αποτελεσμάτων ελέγχου

Περισσότερες πληροφορίες για το turnitin θα βρείτε και στη σχετική σελίδα του ιστοτόπου της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ: http://www.lib.uoa.gr/ypiresies/apotropi-logoklopis-turnitin.html

Βαλσαμής Βαλσαμάκης