Ολοκληρώθηκε η διαδικασία εκμίσθωσης χώρων του Μαρασλείου Συγκροτήματος προς τον Δήμο Αθηναίων για τη συνέχιση της στέγασης και λειτουργίας του 26ου Γυμνασίου και του 26ου Λυκείου Αθηνών

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Ολοκληρώθηκε προσφάτως από τον υπογράφοντα, με την ιδιότητα του Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και από τον Δήμαρχο Αθηναίων Κώστα Μπακογιάννη η διαδικασία υπογραφής των συμβολαιογραφικών πράξεων εκμίσθωσης χώρων του Μαρασλείου Συγκροτήματος προς τον Δήμο Αθηναίων για τη συνέχιση της στέγασης και λειτουργίας του 26ου Γυμνασίου και του 26ου Λυκείου Αθηνών. Με τις ίδιες πράξεις επιλύθηκε συμβιβαστικά τόσο το ζήτημα της πληρωμής από τον Δήμο Αθηναίων ανταλλάγματος προς το ΕΚΠΑ για την χρήση των ίδιων χώρων τα προηγούμενα χρόνια, όσο και ζητήματα που άπτονταν ακόμα και της αμφισβήτησης της κυριότητας του ΕΚΠΑ επί του Μαρασλείου Συγκροτήματος.

Ειδικότερα, με την πρώτη συμβολαιογραφική πράξη, ο Δήμος Αθηναίων συμφώνησε να καταβάλει σημαντική αποζημίωση για την χρήση των χώρων του Μαρασλείου Συγκροτήματος από το 26ο Γυμνάσιο και το 26ο Λύκειο από τον Οκτώβριο του έτους 2013 έως και το τέλος του έτους 2021 σε πέντε ετήσιες δόσεις με αρχική ημερομηνία καταβολής την 30η Ιουνίου 2023. Αναγνώρισε επίσης ο Δήμος Αθηναίων την κυριότητα του ΕΚΠΑ επί του Μαρασλείου Συγκροτήματος, την οποία είχε στο παρελθόν αμφισβητήσει. Συμφωνήθηκε τέλος ότι το ΕΚΠΑ θα εκμισθώσει προς τον Δήμο Αθηναίων τους χώρους που απαιτούνται κάθε φορά για την λειτουργία του 26ου Γυμνασίου και του 26ου Λυκείου Αθηνών αναδρομικά από την 1η Ιανουαρίου 2022 και έως τις 31 Ιουλίου 2034, έναντι μισθώματος που συμφωνήθηκε με βάση εκτιμήσεις ανεξάρτητων πραγματογνωμόνων. Έπαυσε, τέλος, με κοινή συμφωνία των δύο μερών και η δικαστική εκκρεμότητα που υπήρχε μεταξύ τους από το έτος 2018.

Με την δεύτερη συμβολαιογραφική πράξη προσδιορίστηκαν ειδικότερα οι όροι της μίσθωσης. Μεταξύ άλλων προβλέφθηκε εύλογη αύξηση του μισθώματος ετησίως από το έτος 2024 και εφεξής και επιλύθηκε οριστικά το ζήτημα της συντήρησης των χώρων που θα λειτουργούν τα σχολεία, ως προς το οποίο υπήρχε ασάφεια στο παρελθόν, αφού προβλέφθηκε ότι πλέον η συντήρηση είναι ευθύνη του Δήμου Αθηναίων.

Η σημασία της ολοκλήρωσης της διαδικασίας αυτής γίνεται ακόμα πιο κατανοητή, αν ληφθεί υπόψη ότι όλα αυτά τα ζητήματα παρέμεναν αρρύθμιστα και ανεπίλυτα για περισσότερο από είκοσι έτη. Θέλω να σας ενημερώσω ότι επιμελήθηκα προσωπικά αυτή την δύσκολη διαπραγμάτευση και, μεταξύ άλλων,  θέλω να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως την Προϊσταμένη της Νομικής Υπηρεσίας του ΕΚΠΑ με τους συνεργάτες της καθώς και τον Προϊστάμενο της Τεχνικής Υπηρεσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ταυτόχρονα τέθηκαν οι προϋποθέσεις για περαιτέρω συνεργασία μεταξύ ΕΚΠΑ και Δήμου Αθηναίων προς όφελος της ανάπτυξης του Μαρασλείου Συγκροτήματος, των σχολείων και των μαθητών του, του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ και των φοιτητών του, αλλά και γενικότερα.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ