Μήνυμα του Πρύτανη του ΕΚΠΑ για το Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό και το επίδομα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι και Συνεργάτες,

Σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της παρ.3 του άρθρου 64 του ν.4915/2022 (ΦΕΚ Α 63) η Διυπουργική Επιτροπή της παρ. 1 του άρθρου 18 του ν. 4354/ 2015, η οποία έχει συσταθεί και συγκροτηθεί δυνάμει της υπ’ αρ. 2/14511/0004/12.3.2018 κοινής απόφασης των Υπουργών Εσωτερικών, Οικονομικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και Υγείας, ανέλαβε το έργο επεξεργασίας των προτάσεων και εισηγήσεων κοινωνικών εταίρων αναφορικά με τη μεταρρύθμιση του καθεστώτος χορήγησης του επιδόματος επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας, των υπαλλήλων που υπάγονται στις μισθολογικές ρυθμίσεις του ν.4354/2015.

Στο πλαίσιο λειτουργίας της Επιτροπής και σε συνέχεια της Απόφασης της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ της 21ης Απριλίου 2022, η οποία απεστάλη επειγόντως στο ΓΛΚ, αποφασίστηκε η ένταξη της κατηγορίας του Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού της Σχολής Επιστημών Υγείας, συγκεκριμένων τμημάτων της Σχολής Θετικών Επιστημών και διαφόρων Πολυτεχνικών Σχολών, που θα συγκεκριμενοποιηθούν στην αμέσως επόμενη συνεδρίαση της επιτροπής, στους δικαιούχους του εν λόγω επιδόματος, το ύψος του οποίου θα καθοριστεί με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Βεβαίως σε κάθε περίπτωση θα αναμένουμε το πόρισμα της Διυπουργικής Επιτροπής, ωστόσο είναι η πρώτη φορά που το εν λόγω προσωπικό εντάσσεται στην κατηγορία των δικαιούχων του επιδόματος επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας.

Η συστηματική και διαχρονική προσπάθεια της Διοίκησης του ΕΚΠΑ αποδίδει και θα συνεχιστεί προκειμένου να ενταχθούν στην Κατηγορία των δικαιούχων του επιδόματος επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας και Συνάδελφοι των κλάδων ΕΔΙΠ, ΕΕΠ και Διοικητικού προσωπικού.

Θάνος Δημόπουλος
Πρύτανης ΕΚΠΑ