Εκδήλωση για τα 100 χρόνια από την ίδρυση και λειτουργία της A΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής (ΓΝΑ “Ιπποκράτειο”) της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

O Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος και ο Διευθυντής της A΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής (ΓΝΑ “Ιπποκράτειο”) της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Γεώργιος Κ. Ζωγράφος έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην εκδήλωση που οργανώνεται με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από την ίδρυση και λειτουργία της Κλινικής.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 3 Μαρτίου 2023, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από την Αντιπρύτανη Οικονομικών, Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγήτρια Χαρά Σπηλιοπούλου.
Χαιρετισμοί από:
− τoν Υπουργό Υγείας, κύριο Θάνο Πλεύρη
− τον Πρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών, επίτιμο καθηγητή Μιχαήλ-Κωνσταντίνο Σταθόπουλο
− τον Γενικό Γραμματέα Ανώτατης Εκπαίδευσης, ομότιμο καθηγητή Οδυσσέα-Ιωάννη Ζώρα
− τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητή Εμμανουήλ Πικουλή
− τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο
− τον Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή Νικόλαο Αρκαδόπουλο
− τον Περιφερειάρχη Αττικής και Πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, κύριο Γεώργιο Πατούλη
− τον Διοικητή του Ιπποκρατείου ΓΝΑ, κύριο Μάριο Τίγκα.

Εισαγωγική Ομιλία από τον Διευθυντή της Α΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής (ΓΝΑ “Iπποκράτειο”), καθηγητή Χειρουργικής Γεώργιο Κ. Ζωγράφο.

Ομιλίες από:

• τον Αναπληρωτή Διοικητή του Ιπποκρατείου ΓΝΑ, κύριο Ιωάννη Καρούζο, με τίτλο: «Ιστορία του Ιπποκρατείου Γ.Ν.Α.»
  • τον καθηγητή Χειρουργικής Κωνσταντίνο Τούτουζα, με τίτλο: «Ιστορία της Α΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής»
  • την καθηγήτρια Αγγειοχειρουργικής Φραγκίσκα Σιγάλα, με τίτλο: «Έργο της Α΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής»
  • τον επιμελητή Α΄ ΕΣΥ, κύριο Χαρίδημο Μαρκογιαννάκη, με τίτλο: «Παρουσίαση του παλαιού και νέου χώρου μετεγκατάστασης»
  • τον καθηγητή Χειρουργικής Γεώργιο Θεοδωρόπουλο, με τίτλο: «Μελλοντικές προοπτικές».

Θα ακολουθήσει προβολή βίντεο και λήξη της εκδήλωσης από τον Διευθυντή της Α΄ Προπαιδευτικής Χειρουργικής Κλινικής (ΓΝΑ “Ιπποκράτειο”), καθηγητή Χειρουργικής Γεώργιο Κ. Ζωγράφο.

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις