Το Πρυτανικό Συμβούλιο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά την 12η συνεδρίαση της 14ης Νοεμβρίου 2022, αποφάσισε ομόφωνα να μην πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό έργο (μαθήματα και εργαστήρια) σε Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών την Τρίτη 15 και την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2022, προκειμένου τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας να έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στον 3ήμερο εορτασμό για την 49η επέτειο του Πολυτεχνείου.

Επισημαίνεται ότι οι Διοικητικές Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου θα λειτουργήσουν κανονικά την Τρίτη 15 και την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου. Η Πέμπτη 17 Νοεμβρίου είναι αργία.

Η επέτειος του Πολυτεχνείου, ιστορική μνήμη κατ’ εξοχήν της ακαδημαϊκής κοινότητας, προβάλλει και υπενθυμίζει σε όλους τη διαχρονική δέσμευση των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και της πανεπιστημιακής κοινότητας στην υπεράσπιση της δημοκρατικής λειτουργίας των ιδίων των ιδρυμάτων, αλλά και της ευρύτερης κοινωνίας και των θεσμών της, στην υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, στην υπεράσπιση  της ελευθερίας του λόγου, της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, της ελευθερίας της έρευνας.