Ενημέρωση για τις συνδρομές σε βάσεις δεδομένων και δράσεις της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης

Στο πλαίσιο ενημέρωσης για τις προσπάθειες ενίσχυσης και υποστήριξης της ερευνητικής και εκπαιδευτικής διαδικασίας του Πανεπιστημίου μας και του έργου της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης (ΒΚΠ) σας κοινοποιούμε τα παρακάτω αρχεία:

1.Ενημέρωση για τις συνδρομές σε βάσεις δεδομένων για τα έτη 2022-2023

Με τις συντονισμένες προσπάθειες της Διοίκησης του Ιδρύματος και διαφόρων Διευθύνσεων, εξασφαλίσαμε την πρόσβαση σε 27 υπηρεσίες Ενιαίας Αναζήτησης, Ηλεκτρονικών Περιοδικών, Ηλεκτρονικών Βιβλίων και Βιβλιογραφικών Βάσεων για το 2022 και το 2023. Επισημαίνεται ότι περιλαμβάνονται και 6 νέες συνδρομές. Η διαδικασία των διαγωνισμών ήταν πολύπλοκη και χρονοβόρα αλλά πετύχαμε την κάλυψη όλων των επιστημονικών πεδίων που θεραπεύονται στο Ίδρυμά μας με στόχο την ενίσχυση της εκπαίδευσης και της έρευνας σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα.

Η πλήρης πρόσβαση σε αυτές τις υπηρεσίες, όσον αφορά σε συνδρομητικό ή επί πληρωμή περιεχόμενο (και όχι ανοιχτής πρόσβασης το οποίο είναι εξ ορισμού ελεύθερο), είναι εφικτή μόνο μέσω του δικτύου του Πανεπιστημίου Αθηνών. Απαιτείται, επομένως:

1. είτε φυσική παρουσία και χρήση στους χώρους του ΕΚΠΑ και χρήση υπολογιστή με δικτυακή διεύθυνση (IP address) που να βρίσκεται μέσα στο εύρος δικτυακών διευθύνσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών

2. ή χρήση του ιδρυματικού λογαριασμού του χρήστη στο ΕΚΠΑ και ταυτοποίησή του μέσω της Υπηρεσίας Πιστοποίησης Χρηστών του Πανεπιστημίου Αθηνών

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη σελίδα http://www.lib.uoa.gr/access.html (Πρόσβαση σε Ηλεκτρονικές Πηγές της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ)

Επισυνάπτεται συνοπτική παρουσίαση των βιβλιογραφικών βάσεων στις οποίες έχει πρόσβαση όλη η ακαδημαϊκή κοινότητα του ΕΚΠΑ, μέσω απευθείας συνδρομών. Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη σελίδα http://www.lib.uoa.gr/ypiresies/bibliografikes-baseis/syndromes-ekpa.html (Βάσεις Βιβλιογραφικές και Πλήρους Κειμένου στο ΕΚΠΑ της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ)

2.Ενημέρωση για τις υπηρεσίες αλλά και τους στόχους της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης

Θέλω να ευχαριστήσω όλες τις εμπλεκόμενες διευθύνσεις και υπηρεσίες (Γενική Διεύθυνση Περιουσίας και Οικονομικών, Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας, Διεύθυνση Βιβλιοθηκών κλπ) για τη συστηματική δουλειά και συνεργασία προς την επίτευξη των στόχων μας.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ