Ανακοινώσεις του Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ

Σας ενημερώνουμε ότι στην επίσημη ιστοσελίδα του Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ μπορείτε να βρείτε τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με τις παρακάτω ανακοινώσεις:

ΙΚΥ – Erasmus+ | Δραστηριότητα Συνεργασίας και Κατάρτισης

Στις 23-26 Οκτωβρίου 2023, στη Βαρσοβία της Πολωνίας, διοργανώνεται σεμινάριο στο πλαίσιο των Δραστηριοτήτων Συνεργασίας και Κατάρτισης (Training and Cooperation Activities – TCAs) από τις Εθνικές Μονάδες των χωρών που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Erasmus+, με θέμα «Get cOnnected! Advancing Higher EDucation through New Erasmus+ Cooperation Partnerships (Go-aHED)», για τον τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΗE), Βασική Δράση 2 (KA2).

Οι αιτήσεις συμμετοχής μπορούν να πραγματοποιηθούν έως και 30 Ιουνίου 2023 και ώρα 24:00 ηλεκτρονικά ακολουθώντας τη διεύθυνση:
Events | SALTO (salto-et.net)

Όλοι όσοι υποβάλλουν αίτηση θα ενημερωθούν με ηλεκτρονικό μήνυμα για το αποτέλεσμα της αξιολόγησής της, σε εύλογο χρόνο πριν την έναρξη του σεμιναρίου, ενώ για την Ελληνική Μονάδα οι διαθέσιμες θέσεις είναι τρείς (3).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο, δείτε τη σχετική ανακοίνωση του Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων εδώ.

HORIZON EUROPE | MSCA and Citizens: Έναρξη Υποβολής Προτάσεων

Ανακοινώθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή η έναρξη υποβολής προτάσεων για τη φετινή προκήρυξη MSCA and Citizens, η οποία θα παραμείνει ανοικτή έως τις 25 Οκτωβρίου 2023. Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης προκήρυξης αναμένεται να διατεθούν συνολικά έως 15,4 εκατομμύρια ευρώ σε έως 50 έργα, που περιλαμβάνουν ποικιλόμορφες δράσεις με στόχο να φέρουν την έρευνα και τους ερευνητές πιο κοντά στο ευρύ κοινό.

Οι χρηματοδοτούμενες δράσεις χωρίζονται στις εξής θεματικές:

• Την Ευρωπαϊκή Βραδιά του Ερευνητή (European Researchers’ Night)
  • Την πρωτοβουλία “Ερευνητές στα σχολεία” (Researchers at Schools)

Δείτε τη σχετική ανακοίνωση του Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες και για υποστήριξη υποβολής προτάσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με το Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ στο τηλ. 2103688192 και στο email funding@uoa.gr.

Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ