Διαγωνισμός Εφαρμοσμένης Καινοτομίας 2023: Παρουσιάσεις Ερευνητικών Προτάσεων και Βράβευση Νικητών

image 25

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει τον Διαγωνισμό Εφαρμοσμένης Καινοτομίας, που απευθύνεται στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΕΚΠΑ. Ο Διαγωνισμός υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρο Καινοτομίας Περιφέρειας Αττικής (ΚΕ.Κ.Π.Α.)» με κωδικό ΟΠΣ (MIS) 5030984 στο Ε.Π. «Αττική» 2014 – 2020 και χρηματοδοτείται από το Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης Αττικής.

image 24

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους ερευνητές να «βγουν από το εργαστήριο» και να εξετάσουν τις πρακτικές εφαρμογές των ερευνητικών τους αποτελεσμάτων, καθώς και να συνεισφέρει στην ανάδειξη και προβολή της έρευνας που έχει αντίκτυπο, τόσο στην κοινωνία, όσο και στην οικονομία. Οι υποβληθείσες ερευνητικές προτάσεις καλύπτουν ένα εύρος ερευνητικών πεδίων, σε συνάφεια με τους τομείς προτεραιότητας της Περιφερειακής Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης της Αττικής, όπως αγροδιατροφή, υγεία και φαρμακευτικά προϊόντα, περιβαλλοντική τεχνολογία, λιμενικές κατασκευές. Στη συνέχεια της διαδικασίας, οι ενδιαφερόμενοι ερευνητές κλήθηκαν να συμμετάσχουν σε διήμερο εκπαιδευτικό εργαστήριο που αφορά σε θέματα καινοτομίας, προστασίας και εμπορικής αξιοποίησης και να επανυποβάλλουν τις προτάσεις τους στην τελική τους μορφή.

Οι παρουσιάσεις των ερευνητικών προτάσεων ενώπιον της Επιτροπής Αξιολόγησης, καθώς και η επιλογή και βράβευση των νικητών, θα λάβουν χώρα σε εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί, την Τρίτη 14 Μαρτίου και ώρα 12.00 σε αίθουσα του κτηρίου «Κωστής Παλαμάς».

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή στη διδακτική και ερευνητική κοινότητα του ΕΚΠΑ. Όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο: https://t.ly/Re1F. Υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων.

image 23
Scheduled Νέα & Ανακοινώσεις