Το Κέντρο Αρχιμήδης, εκπροσωπώντας το ΕΚΠΑ, συμμετείχε στο 1ο συνέδριο του Greek Fintech Hub “The fintech landscape in Greece”, το οποίο πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου, στο εμβληματικό Μεγάρο Διοικ. Θ. Καρατζά της Εθνικής Τράπεζας.

Pa9cJomhV6D7Yg1I

Το συνέδριο είχε σκοπό να φέρει σε επαφή ευρωπαϊκούς και διεθνείς φορείς με πρωτοβουλίες από το χώρο του Fintech, διευκολύνοντας και ενθαρρύνοντας το διάλογο, την αλληλεπίδραση και τη δικτύωση.

Το Κέντρο Αρχιμήδης εκπροσώπησε ο Ακαδημαϊκός Σύμβουλος, ομότιμος καθηγητής Νικόλαος Μυλωνάς, στο πάνελ με τίτλο “Why Greek Fintech Hub?”.

OaO7gu00wHPFO6jA
FZbUruPVC0aNO0Rw

Στους συντελεστές του συνεδρίου συγκαταλέγεται και ο καθ. του ΕΚΠΑ Αριστείδης Σάμιτας, ο οποίος συντόνισε το πάνελ με την παρουσίαση των πρωτοβουλιών στο χώρο του fintech στην ΕΕ και τα ΗΑΕ.

ZGW2J06plE42zIeX

Στην πρωτοβουλία Greek Fintech Hub συμμετέχουν η Εθνική Τράπεζα, η Endeavor Greece, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το ίδρυμα Ωνάσης και το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο και στηρίζεται από το Crowd Dialog Europe. Για περισσότερες πληροφορίες https://www.fintechhub.gr/