Το Κέντρο Αρχιμήδης σε εκπαιδευτική επίσκεψη σε Γραφεία Μεταφοράς Τεχνολογίας Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων της Ιρλανδίας

ar

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών επισκέφθηκε μεταξύ 17 και 22 Νοεμβρίου 2023 τα Γραφεία Μεταφοράς Τεχνολογίας σημαντικών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων της Ιρλανδίας, όπως το Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI), το Trinity College Dublin (TCD), το TU Dublin, και το University College Dublin (UCD). Σκοπός της επίσκεψης ήταν η παρουσίαση του έργου του Κέντρου Αρχιμήδης στο ώριμο οικοσύστημα μεταφοράς τεχνολογίας της Ιρλανδίας, η μεταφορά τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών που θα αναβαθμίσει τις υπηρεσίες του Κέντρου Αρχιμήδης προς τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΕΚΠΑ, και, η δικτύωση με σκοπό την ανάπτυξη συνεργασιών που θα σηματοδοτήσουν νέες ερευνητικές και επενδυτικές ευκαιρίες.

Η επίσκεψη στο Γραφείο Καινοτομίας του RCSI, είχε αντικείμενο την καινοτομία και τη μεταφορά τεχνολογίας, τις εσωτερικές διαδικασίες και τις βέλτιστες πρακτικές, που είναι ειδικά εστιασμένες σε αποτελέσματα και τεχνολογίες από τις Επιστήμες Ζωής, βασική ερευνητική δραστηριότητα του RCSI. Στο Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του TCD πραγματοποιήθηκε μια εποικοδομητική συζήτηση για τις διαδικασίες, τις υπηρεσίες μεταφοράς τεχνολογίας προς τους ερευνητές σε διάφορα στάδια από την ιδέα στην αγορά, και τον μετασχηματισμό ερευνητικών έργων με επιχειρηματική προοπτική σε επιτυχημένες εταιρείες-τεχνοβλαστούς του TCD.

Όπως διαπιστώθηκε στις διαδοχικές συναντήσεις του Δρ. Γιάννη Δημητρακόπουλου, Υπεύθυνου του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης, το ενδιαφέρον του οικοσυστήματος, και κατ’ επέκταση η χρηματοδότηση των δράσεων επικεντρώνεται πλέον στη επίδραση που έχουν οι δράσεις μεταφοράς τεχνολογίας στην Ιρλανδική Οικονομία μέσα από την ίδρυση νεοφυών επιχειρήσεων έντασης γνώσης – τεχνοβλαστούς. Οι εταιρείες αυτές, με σκοπό την αξιοποίηση υψηλών τεχνολογικά (deep-tech) καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών που προέρχονται από τα Εργαστήρια των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων τους, έχουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ, αξιοποιώντας την εφαρμοσμένη καινοτομία και το  εξειδικευμένο προσωπικό τους.

ar. 1
ar. 2 1
ar. 3 2

Για τον λόγο αυτό, το TCD έχει προχωρήσει στη δημιουργία του Tangent που αποτελεί το Trinity’s Ideas Workspace όπου γνωρίσαμε το οικοσύστημα των startups του TCD, τα επιχειρηματικά προγράμματα κατάρτισης και τον αντίκτυπο της ανάπτυξης δράσεων νεοφυούς επιχειρηματικότητας στην κοινωνία. Τέλος, ιδιαίτερα επωφελής ήταν η ανταλλαγή απόψεων για τη μεταφορά τεχνολογίας στο TU Dublin για τη διαδικασία εμπορευματοποίησης των ερευνητικών αποτελεσμάτων που χρησιμοποιούν και το αντίστοιχο μοντέλο ωρίμανσης, ενώ με τα στελέχη του NovaUCD είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε για τον αντίκτυπο της τεχνητής νοημοσύνης στη μεταφορά τεχνολογίας τόσο σε επίπεδο νέων εργαλείων αναζήτησης όσο και σε θέματα διαχείρισης δεδομένων και αδειοδότησης μοντέλων τεχνητής νοημοσύνης.

ar. 4
ar. 5

Καθώς η Ιρλανδία είναι μια χώρα που προωθεί, χρηματοδοτεί και υποστηρίζει τη μεταφορά πανεπιστημιακής τεχνολογίας, συνεχώς για σχεδόν 20 χρόνια, ως στρατηγική επιλογή στο πλαίσιο της λειτουργίας του Enterprise Ireland, και ειδικότερα μέσω της δημιουργίας του Knowledge Transfer Ireland, η μεταφορά τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών προς το Κέντρο Αρχιμήδης αποτελεί χρήσιμο εργαλείο και οδηγό στη βελτιστοποίηση δράσεων εμπορικής αξιοποίησης των ήδη κατοχυρωμένων ερευνητικών αποτελεσμάτων του ΕΚΠΑ και στην ανάπτυξη νεοφυών επιχειρήσεων – τεχνοβλαστών με σημαντική επίδραση στην οικονομία και στη κοινωνία.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη του Κέντρου Αρχιμήδης στα Γραφεία Μεταφοράς Τεχνολογίας της Ιρλανδίας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα, και Καινοτομία 2014-2020» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης»
Ιωάννου Παπαρρηγοπούλου 1 (Πλατεία Κλαυθμώνος), ΤΚ 10561, Αθήνα Τηλ. 210 3689549-53,
Website: archimedes.uoa.gr, E-mail: archimedes@uoa.gr