Το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετέχει σε δράσεις Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Παντείου Πανεπιστημίου

Το Κέντρο Αρχιμήδης, αξιοποιώντας τη σημαντική του εμπειρία και τεχνογνωσία, υποστήριξε την Creative+, που αποτελεί τη Δομή Επιχειρηματικότητας & Καινοτομίας του Παντείου Πανεπιστημίου, σε δράσεις για την προώθηση της καινοτόμου επιχειρηματικότητας, της επιχειρηματικής ωρίμανσης και της μεταφοράς τεχνογνωσίας.

Ειδικότερα, το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετείχε στις δράσεις της Creative+ για τα Bootcamps Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας στις 1-2 Απριλίου, στον διαγωνισμό επιχειρηματικότητας «From Dreams to Reality: Rise.Innovate.Create» το τριήμερο 9, 10 και 11 Ιουνίου και στο Συμπόσιο με τίτλο «SDGs AI Hackathon & Demo Day» στις 20 – 21 Οκτωβρίου.

Creative

Η Αναπλ. Καθηγήτρια Μπέττυ Τσακαρέστου, Επιστημονικός Σύμβουλος της Creative+ δήλωσε σχετικά:

«Η ακαδημαϊκή – επιστημονική ομάδα του Αρχιμήδη αποτελούμενη από τον Ομ. Καθηγητή Νικόλαο Μυλωνά, Ακαδημαϊκό Σύμβουλο, τον Επικ. Καθηγητή Αντώνη Λιβιεράτο, Επιστημονικό Σύμβουλο, τον κ. Βασίλη Σιέμο, Υπεύθυνο του Επιχειρηματικού Επιταχυντή και τον Δρ. Γιάννη Δημητρακόπουλου, Υπεύθυνο του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας, με γενναιόδωρο πνεύμα πρόσφερε την εμπειρία της και τη συμβουλευτική της καθοδήγηση στην ακαδημαϊκή μας κοινότητα, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη συνεργειών και δικτύωσης, μεταφέροντας την πολυετή τεχνογνωσία τους στην ενίσχυση και την εξωστρέφεια του ελληνικού ακαδημαϊκού- ερευνητικού οικοσυστήματος καινοτομίας.

Η Επικ. Καθηγήτρια Καλλιόπη Γκούσκου, ιδρύτρια της GENOSOPHY, spin-off του Αρχιμήδη που μοιράστηκε τη δική της συναρπαστική ιστορία ερευνητικής και επιχειρηματικής καινοτομίας, εμπνέοντας τις νέες και τους νέους ερευνητές του πανεπιστημίου μας.

Θερμές ευχαριστίες στην ομάδα του Αρχιμήδη, πρότυπο κουλτούρας συνεργασίας και μεταφοράς τεχνογνωσίας.»

Το Κέντρο Αρχιμήδης εκφράζει τις ευχαριστίες του στην κα Τσακαρέστου για την άψογη συνεργασία και προτίθεται να στηρίζει ανάλογες δράσεις στήριξης της καινοτόμου επιχειρηματικότητας με στόχο τη συνεχή ενδυνάμωση του οικοσυστήματος, εντός και εκτός των Πανεπιστημίων.