image 6

Στο πλαίσιο της Σειράς Διαλέξεων Εμπειρογνωμόνων για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 που διοργανώνει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνων», πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 17 Ιανουαρίου 2023 η ομιλία του Δρ Κωνσταντίνου Κάρρα, Principal Supervisor στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ).

Ο Δρ Κωνσταντίνος Κάρρας παρουσίασε με μεγάλη σαφήνεια τις διάφορες πλευρές της εποπτείας του Ευρωπαϊκού τραπεζικού συστήματος. Στην παρουσίαση συμμετείχαν Καθηγητές του ΕΚΠΑ, μεταξύ των οποίων οι Δημήτριος Καινούργιος, Αριστείδης Σάμιτας, Γιώργος Δότσης, και Σπύρος Παπαθανασίου, καθώς και μεγάλος αριθμός φοιτητών/τριών.

Ειδικότερα, ο Δρ Κωνσταντίνος Κάρρας:

– Περιέγραψε τους πυλώνες της τραπεζικής ένωσης στην Ευρώπη.

– Έκανε μια αναφορά στον Ενιαίο Μηχανισμό Εξυγίανσης (Single Resolution Mechanism)

– Εμβάθυνε στον ρόλο, τους στόχους και την λειτουργία του Ενιαίου Εποπτικού Μηχανισμού (Single Supervision Mechanism).

– Περιέγραψε τις προτεραιότητες του SSM αναφορικά με τα πεδία εποπτείας των συστημικών τραπεζών.

– Ανέλυσε την εποπτική προσέγγιση της κλιματικής αλλαγής και των προκλήσεων των τραπεζών. – Αναφέρθηκε στις ευκαιρίες μαθητείας και εργασίας στην ΕΚΤ και τον SSM.

image 7
image 8