Συμμετοχή της Επίκ. Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ Τζ. Λιαλιούτη σε πάνελ για τα 50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου

H Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών Τζένη Λιαλιούτη συμμετείχε σε πάνελ με τίτλο «Looking back 50 years to the Athens Polytechneio uprising: students confront the Junta» στο πλαίσιο της 50ής επετείου από την εξέγερση του Πολυτεχνείου, που πραγματοποιήθηκε στις 16 Νοεμβρίου 2023 στο Hellenic Observatory του London School of Economics.

lse4 640x480 1

Στο πάνελ συμμετείχαν επίσης ο ομότιμος καθηγητής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Νίκος Χριστοδουλάκης, η ομότιμη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Καλλιόπη Ρηγοπούλου και ο Γιώργος Παυλάκης, ερευνητής στο National Cancer Institute των ΗΠΑ.

lse1 480x640 1
lse3 480x640 1
lse2 480x640 1

Το πάνελ επικεντρώθηκε στις μαρτυρίες των πρωταγωνιστών της εξέγερσης, στην ιστορική πλαισίωση των γεγονότων της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, καθώς και στην ανάδειξη της θέσης του Πολυτεχνείου στη συλλογική μνήμη και στη Δημόσια Ιστορία. Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Διευθυντής του Hellenic Observatory, Καθηγητής Kevin Featherstone.

Πληροφορίες: https://www.lse.ac.uk/Hellenic-Observatory/Events/events-pages/2023-24/1973/1973

Βίντεο της εκδήλωσης: