Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Διαδικτυακό Διεθνές Διαθηναϊκό Συνέδριο «Ο Άνθρωπος και τα Δημιουργήματά του, προοιωνίζοντας το μέλλον» [21-23/11/2022]

Το Συνέδριο τίμησαν με την παρουσία και την ενεργή συμμετοχή τους ο Υφυπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ο Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Αθηνών, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Δήμου Αθηναίων, ο Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης, ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, ο Αντιπρόεδρος του Ινστιτούτου Κύπρου, ο Πρύτανης του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο Πρύτανης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, ο Αντιπρύτανης του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, η Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, ο Κοσμήτορας της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων, ο Επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Επικοινωνίας και ο Αντικυβερνήτης των AHEPA Hellas.

Οι ομιλίες των Καθηγητών και Ερευνητών που συμμετείχαν στο Συνέδριο επικεντρώθηκαν στα θέματα:

1. της Βιώσιμης Ανάπτυξης
Σε ποιο βαθμό διακυβεύεται η ικανότητα των μελλοντικών γενεών από την χρήση των ορυκτών καυσίμων; Είναι οι νέοι ενεργειακοί πόροι ίσης ή ακόμη μεγαλύτερης ικανότητας για κοινωνική, πολιτική και οικονομική ανάπτυξη; Είναι η βιώσιμη ανάπτυξη απτή, μετρήσιμη και δίκαιη χωρίς γεωγραφικά ή πολιτιστικά όρια;

2. της Κλιματικής κρίσης και των φυσικών καταστροφών
Η αύξηση της υπερθέρμανσης του πλανήτη οδηγεί σε κλιματική κρίση. Η παγκόσμια αυτή κρίση είναι ιστορικά η μεγαλύτερη πρόκληση και ευκαιρία για τη διεθνοποίηση διακυβερνητικών συνεργασιών προτού το κλιματικό χάος γίνει η νέα πραγματικότητα;

3. της Πολιτιστικής Διεθνοποίησης
Η Πολιτιστική Κληρονομιά είναι ένα σύστημα αξιών και εμπειριών, η οποία καθρεπτίζει την ουσία και την αξιοπρέπεια της ανθρώπινης ζωής. Είναι επίσης συνυφασμένη με την ταυτότητα και την επικράτεια, όπου άτομα και κοινότητες βρίσκονται συχνά σε ανταγωνισμό ή ξεκάθαρη σύγκρουση.

Η ποιότητα των εισηγήσεων, οι καινοτόμες προτάσεις που προέκυψαν, καθιστούν το Συνέδριο ένα από τα σημαντικότερα της περιόδου που διανύουμε.

Παρακολούθησή του Συνεδρίου μέσω youtube: https://www.youtube.com/@athenscallsathens4899/videos