Βράβευση του Α’ Εργαστηρίου Παθολογικής Ανατομικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. για την ερευνητική εργασία “Metaplastic oxyntic mucosa in autoimmune gastritis: a complex lesion without apparent precancerous features of intestinal type”

Η ερευνητική ομάδα με υπεύθυνες την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής κ. Στρατηγούλα Σακελλαρίου και την τέως Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής κ. Ιωάννα Δελλαδέτσιμα, από το Α’ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής (Διευθύντρια: Καθηγήτρια κ. Πηνελόπη Κορκολοπούλου) Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και ΓΝΑ «Λαϊκό», τιμήθηκε με το βραβείο καλύτερης αναρτημένης ανακοίνωσης “Best Poster” στη θεματική Ενότητα “Digestive Diseases Pathology – GI” καθώς και με το δεύτερο βραβείο καλύτερης αναρτημένης ανακοίνωσης “Second Poster Prize” του 36ου Ευρωπαϊκού Συνεδρίου Παθολογικής Ανατομικής (36th European Congress of Pathology), που διεξήχθη στη Φλωρεντία στις 7-11 Σεπτεμβρίου 2024, για την ερευνητική εργασία με τίτλο “Metaplastic oxyntic mucosa in autoimmune gastritis: a complex lesion without apparent precancerous features of intestinal type”, με συγγραφείς τους: Τατιάνα Σ. Δρίβα, Στρατηγούλα Σακελλαρίου, Ειρήνη Θεοχάρη, Γεώργιο Γαδετσάκη, Νικόλαο Καβαντζά και Ιωάννα Δελλαδέτσιμα.

Metaplastic

Το θέμα της βραβευμένης εργασίας αφορά στη διερεύνηση της κλινικής σημασίας της εντερικής μετάπλασης στην αυτοάνοση γαστρίτιδα καθώς και στη μελέτη της κυτταρικής προέλευσης των μεταπλαστικών εντερικών κυττάρων. Η εντερική μετάπλαση στον γαστρικό βλεννογόνο θεωρείται πρόδρομος αλλοίωση του αδενοκαρκινώματος εντερικού τύπου, του συχνότερου τύπου καρκίνου του στομάχου, με αποτέλεσμα οι εκάστοτε ασθενείς να κατηγοριοποιούνται σε ομάδες υψηλού κινδύνου με αντίστοιχα χρονικά διαστήματα παρακολούθησης. Τα ως άνω δεδομένα βασίζονται σε μεγάλο αριθμό μελετών, που αφορούν σχεδόν αποκλειστικά στην ατροφική γαστρίτιδα λόγω ελικοβακτηριδιακής λοίμωξης, ενώ η διερεύνηση της αυτοάνοσης ατροφικής γαστρίτιδας είναι περιορισμένη. Στην παρούσα εργασία, 147 γαστρικές βιοψίες, με ιστολογικές αλλοιώσεις αυτοάνοσης ατροφικής γαστρίτιδας αρνητικές στο ελικοβακτηρίδιο, μελετήθηκαν αναδρομικά ως προς την παρουσία και τον τύπο των βλεννογονικών μεταπλάσεων και της επιθηλιακής δυσπλασίας. Τα αποτελέσματα της εργασίας ανέδειξαν ότι η εντερική μετάπλαση, που αναπτύσσεται στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτοάνοσης γαστρίτιδας, είναι «πλήρης» και δεν διαθέτει προκαρκινωματώδες δυναμικό. Παράλληλα καταδείχτηκε ότι τα κύτταρα του γαστρικού βλεννογόνου που μεταπλάσσονται σε εντεροκύτταρα, προέχονται σε ένα ποσοστό από μεταπλαστικά πυλωρικού τύπου κύτταρα προερχόμενα από οξυντικά μέσω διαδικασιών διαδοχικής κυτταρικής δια-διαφοροποίησης.

Metaplastic 2

Η ανωτέρω ερευνητική εργασία διακρίθηκε μεταξύ 240 περιλήψεων εργασιών στη θεματολογία Digestive Diseases Pathology – GI καθώς και μεταξύ 2327 συνολικά υποβεβλημένων περιλήψεων εργασιών και παρουσιάσθηκε στο ετήσιο πανευρωπαϊκό συνέδριο υπό τη μορφή Αναρτημένης Ανακοίνωσης (Poster) από την ειδικευόμενη ιατρό στο Α’ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Τατιάνα Σ. Δρίβα.

Η περίληψη της εργασίας είναι διαθέσιμη στο Abstract Book του συνεδρίου: https://online.flippingbook.com/view/677164284/.