Κορυφαία διάκριση για το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α.: Καλύτερη Επιστημονική Εργασία το 2023 από το WMU (World Maritime University) Journal of Maritime Affairs

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κατέκτησε νέα κορυφαία διεθνή επιστημονική διάκριση από το WMU (World Maritime University) Journal of Maritime Affairs. Το WMU JoMA, των καταξιωμένων εκδόσεων Springer, περιλαμβάνεται μεταξύ των επιστημονικών περιοδικών (academic journals) που καλύπτουν σύγχρονα ερευνητικά θέματα του ευρύτερου πεδίου του ναυτιλιακού ‘cluster’.

syriopoylos 1

Το πρώτο Βραβείο για την ‘Καλύτερη Επιστημονική Εργασία το 2023’ (Best Paper Award 2023) απονέμεται στην εφαρμοσμένη ερευνητική μελέτη με θέμα ‘Investment and Trading Strategies in the Maritime Sector: An Application to the Secondhand Containership Market’ (Vol. 22, No. 1, pp. 59-89), με τον κ. Θεόδωρο Συριόπουλο, Καθηγητή Ναυτιλιακής Χρηματοοικονομικής και Πρόεδρο του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α., έναν εκ των συγγραφέων, σε συνεργασία με ερευνητές/συγγραφείς από το Βέλγιο, τους κ. Δημήτριο Γεωργουδάκη, υποψήφιο διδακτορικό φοιτητή και την Καθηγήτρια Christa Sys, Transport, Logistics and Ports Chair, του Transport and Regional Economics Dpt., University of Antwerp.

Η βραβευθείσα επιστημονική μελέτη διερευνά εμπειρικά την αποτελεσματικότητα εναλλακτικών επενδυτικών στρατηγικών στην αγορά και πώληση πλοίων containers στις διεθνείς ναυτιλιακές αγορές. Η πρακτική προσέγγιση της μελέτης αξιοποιεί εφαρμοσμένα χρηματοοικονομικά εργαλεία θεμελιώδους και τεχνικής ανάλυσης και στρατηγικών επενδύσεων χαρτοφυλακίου, προσαρμοσμένων στις ιδιοσυγκρασιακές ιδιαιτερότητες των ναυτιλιακών αγορών containers. Η μελέτη παρέχει καινοτόμες επενδυτικές προτάσεις για τις ναυτιλιακές εταιρείες, οι οποίες μπορούν να επιτύχουν θετικές αποδόσεις, αξιοποιώντας τα ‘σήματα’ των αγορών και πωλήσεων πλοίων, για να τοποθετούν αντίστοιχα εγκαίρως στην επόμενη φάση του ναυτιλιακού κύκλου.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. είναι συστηματικά εστιασμένο στην διεθνή ποιοτική εφαρμοσμένη έρευνα, με δημοσίευση επιστημονικών εργασιών σε κορυφαία περιοδικά υψηλού impact factor, συμμετοχές σε διεθνή συνέδρια και διεπιστημονικές συνεργασίες σε χρηματοδοτούμενα ερευνητικά Έργα, στα γνωστικά πεδία που καλύπτει, μεταξύ των οποίων, οργάνωση, διοίκηση, οικονομικά ναυτιλιακών και λιμενικών επιχειρήσεων, εφοδιαστική αλυσίδα, μεταφορές και διεθνές εμπόριο, χρηματοοικονομικές αποφάσεις, λογιστική οργάνωση και κοστολόγηση υπηρεσιών, πληροφορικές εφαρμογές και τεχνολογικές καινοτομίες, ποσοτικές μεθόδους για επιχειρήσεις, ωκεανογραφία, διαχείριση παράκτιων ζωνών και θαλάσσια ρύπανση, γαλάζια ανάπτυξη, βιωσιμότητα, περιβάλλον και κλιματική αλλαγή, αγορές ενέργειας και γεωπολιτικές διεθνείς σχέσεις.